E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Goworów z certyfikatem Sieci Najciekawszych Wsi

Podczas konferencji, która odbyła się 30 września w Istebnej, certyfikaty uczestnictwa w Sieci odebrało dziesięć pierwszych miejscowości z całej Polski, w tym nasz Goworów.

Sieć Najciekawszych Wsi to markowy produkt turystyczny Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. W minionych miesiącach wsie odwiedzała komisja certyfikacyjna, której zadaniem było potwierdzenie spełnienia warunków uczestnictwa w Sieci. Goworów oceniany był przez komisję dnia 6 września 2019 r.

Konferencja została zorganizowana w ramach operacji pn. „Na drodze do odkryć – start Sieci Najciekawszych Wsi” dofinansowanej ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Uroczystego otwarcia dokonali Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek oraz Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi Marek Chmielewski.

Uczestnicy konferencji wysłuchali kilku wystąpień. Prezentację pt. „Proces certyfikacji miejscowości pretendujących do uczestnictwa w SNW” przedstawił Ryszard Wilczyński. Z kolei prof. Sylwia Staszewska wystąpiła z wykładem na temat zasobów lokalnych jako czynnika rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego małych miast i wsi.

Działania na rzecz rozwoju gmin o charakterze wiejskim w województwie śląskim przedstawił Dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Witold Magryś. Piotr Idziak z firmy Locativo opowiadał natomiast, jak wykorzystać lokalne zasoby dziedzictwa i stworzyć strategię marki miejscowości, a także jak skutecznie „sprzedać” koncepcje produktów turystycznych. Z kolei burmistrz Gogolina Joachim Wojtala przedstawił prezentację na temat drogi Kamienia Śląskiego do uzyskania Certyfikatu Uczestnika SNW.

Certyfikaty uroczyście odebrało 10 najbardziej aktywnych miejscowości: Gniewino (gmina Gniewino), Goworów (gmina Międzylesie), Istebna (gmina Istebna), Jemielnica (gmina Jemielnica), Kamień Śląski (gmina Gogolin), Łącko (gmina Postomino), Stare Siołkowice (gmina Popielów), Swołowo (gmina Słupsk), Zalipie (gmina Olesno) i Złoty Potok (gmina Janów).

Oprócz konferencji, projekt "Na drodze do odkryć..." zakładał także organizację wyjazdu studyjnego na teren gminy Istebna. 1 października członkowie PSORW i SNW odwiedzili m.in. Kurną Chatę Kawuloka - stary drewniany dom z 1863 r. pełen dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi, który w autentyczny sposób oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Istebnej w drugiej połowie XIX w. Grupa zwiedziła też Centrum Koronki Koniakowskiej i Centrum Pasterskie, gdzie można było spróbować tradycyjnych serów.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się również warsztaty „Od wyróżnika do opowieści, czyli jak w pełni wykorzystać potencjał wsi?”. Podczas dwudniowych zajęć uczestnicy określili m.in. wyróżniki swoich wsi, sformułowali dla nich myśli przewodnie i zaplanowali działania, które pozwolą je lepiej wykorzystać w ramach uczestnictwa w SNW. Uczestnicy warsztatów oceniali też już wdrożone elementy oferty wsi, które otrzymały certyfikaty.

Zapraszamy na stronę Sieci Najciekawszych Wsi:  http://siecnajciekawszychwsi.pl/7/strona-glowna.html

Gratulacje dla wszystkich mieszkańców Goworowa !!!!

 

 

IMG_20191004_103424.jpeg

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 234
W tym miesiącu: 64738
Od początku: 24319361
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne