Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:

Urząd Miasta i Gminy Międzylesie uruchomił specjalny nr kontaktowy w sprawie szczepień na koronawirusa 748126327 wew 15. Numer dedykowany jest osobom niepełnosprawnym oraz wykluczonym komunikacyjnie. Numer działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 - 15.00

Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Zdobycie międzyleskiego zamku - Bitwa z husytami!

20190428_120519.jpeg

Jednym z najciekawszych wydarzeń tego tygodnia na Dolnym Śląsku jest bez wątpienia impreza odbywająca się w Zamku Międzylesie. Stowarzyszenie Kłodzkie Bractwo Rycerskie wraz z Zamkiem Międzylesie zorganizowali X Jubileuszowy Średniowieczny Obóz Szkoleniowy. Przybywający na teren zamku turyści mogli wziąć udział m.in. w warsztatach łuczniczych, turnieju na bezpieczne miecze oraz licznych zabawach plebejskich. Zorganizowano również wyjątkowe turnieje – Turniej Rycerski na Miecz i Tarcze oraz Turniej Łuczniczy dla łuczników z całej Polski.

 Stowarzyszenie Kłodzkie Bractwo Rycerskie organizuje już od 10 lat obozy szkoleniowe dla grup rekonstrukcji średniowiecza. Na początku w obozach oprócz naszego stowarzyszenia, brało udział również Bractwo Ziębickie, następnie po kilku latach dołączyło również Księstwo Nyskie. Od 5 lat organizujemy dość duże przedsięwzięcia, łącznie z warsztatami średniowiecznymi dla publiczności. Dziś jest to już 10 edycja, chcieliśm ją godnie uczcić, dlatego wybraliśmy miejsce historyczne, jakim jest Zamek Międzylesie, ze względu na jego ciekawą historię z roku 1428, którą odtwarzamy tutaj jako bitwę. - opowiada Bogdan Szmyd "Stowarzyszenie Kłodzkie Bractwo Rycerskie".

 Inscenizacja bitwy o międzyleski zamek, która nawiązywała do wydarzeń z 1428 . była głównym punktem programu. "Jest rok 1428, pod dowództwem Prokopa Wielkiego na Śląsk wyrusza husycka rejza, główne siły zmierzają przez Głuchołazy, w kierunku Nysy. Biskup wrocławski Konrad Oleśnicki jako przywódca czesko-śląskiej koalicji antyhusyckiej posyła swoje hufce na przeciw, 18 marca tegoż roku w okolicach Nysy dochodzi do konfrontacji z której zwycięsko z bitwy wychodzą husyci, ich pożoga ma już otwartą drogę do śląskich miast...

Przez przełęcz Międzyleską z mniejszym oddziałem wyrusza Jan Kolda, na swojej drodze napotyka przeważnie opustoszałe domostwa okolicznego chłopstwa, które plądruje i podpala, zmierza w kierunku Międzylesia…tu – Wolfhard von Glaubitz, Pan na międzyleskim zamku próbuje organizować obronę swojej siedziby ściągając na żołd najemników mających odwagę przeciwstawić się przeważającym siłom nieprzyjaciela…”

Lśniące zbroje, wystrzały, dym, dźwięk mieczy, okrzyki zagrzewające rycerzy do walki – inscenizacja bitwy pomiędzy husytami czyli Janem Kolbą, a właścicielem zamku Wolfhardem von Glaubitz, widziana z tak bliskiej odległości, jaką daje nam X Średniowieczny Obóz Szkoleniowy robi ogromne wrażenie.

Na co dzień zapraszamy Państwa tutaj do nas, do Zamku Międzyleskiego na zwiedzanie. Zapraszamy wycieczki szkolne, a także osoby indywidualne. Czekamy na Państwa codziennie w godzinach 12:00, 14:00 i 16:00, wtedy odbywają się oprowadzania wraz z przewodnikiem po naszym zamku. Serdecznie zapraszamy! - Sebastian Bajer, manager Zamku Międzylesie.

(art pochodzi ze strony turystyczna trzynastka) www.turystyczna 13.pl

link do artykułu

 

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: 74 8126-327 faks: 74 8126-126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 2183
W tym miesiącu: 193638
Od początku: 18337053
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne