E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Bačetín - prezentacja zakończonych działań w projekcie „Zabytki Sakralne świadectwem wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”

oznakowanie polsko czeskie bez budzet.png

W dniu 29 października w Bacetinie odbyła się prezentacja zakończonych działań w projekcie „Zabytki Sakralne świadectwem wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego” który realizowany był  w roku 2017 wraz z Gminą Międzylesie. Burmistrz Tomasz Korczak uczestniczył w spotkaniu wraz częścią Rady Miejskiej, obecny był także koordynator projektu ze strony polskiej Adam Opaliński. Pierwszym punktem spotkania była prezentacja którą prowadziła starostka obec Bačetín Gabriela Prýmusová oraz místostarosta  Dušan Matohlína. Przedstawiono zakres wykonanych prac, oraz stan przed i po ich wykonaniu. Następnie uczestnicy przeszli pod kaplicę Świętego Krzyża, przy której postawiono dzwonnicę oraz dolano nowy dzwon w ramach projektu, nazwanym imieniem malarza Celestina Matějů. Poprzedni dzwon został skonfiskowany w czasie wojny. Po mszy odbyło się uroczyste poświęcenie nowego dzwonu, głos zabrała także starostka obec Bačetín Gabriela Prýmusová oraz burmistrz Tomasz Korczak. Następnie zgromadzeni przeszli po świeżce edukacyjno-historycznej dotyczącej urodzonego w Bačetínie wspomnianego wcześniej malarza Celestina Matějů. W kaplicy św Anny w pobliskim Sudínie znajduje się obraz jego autorstwa. Obiekt jest częścią ścieżki edukacyjno-historycznej, w kaplicy w ramach projektu zamontowano kratę. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w oryginalnej czesko-polskiej samoobsługowej informacji turystycznej i bibliotece umieszczonej na miejscowym przystanku autobusowym. Cześć osób zabrało ze sobą książki które zostały od razu umieszczone na półkach. Burmistrz Tomasz Korczak przekazał specjalnie przywiezione wydawnictwa i materiały promocyjne dotyczące Gminy Międzylesie, także w języku czeskim.

Całkowity koszt projektu wyniósł 62918,96 euro po stronie polskiej 30011,00 po stronie czeskiej całkowity koszt projektu 32907,96 euro. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 85%,

Projekt ma na celu większe wykorzystanie bogactwa kulturowo-historycznego polsko-czeskiego pogranicza.

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 1288
W tym miesiącu: 45012
Od początku: 24393904
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne