E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Relacja TV z zakończenia projektu pod nazwą "Zabytki sakralne świadectwem wspólnego dziedzictwa historycznego pogranicza polsko-czeskiego"

oznakowanie polsko czeskie bez budzet.png

W dniu 20 października 2017 dokonano oficjalnej prezentacji poddanej renowacji kolumny Maryjnej, umiejscowionej na międzyleskim rynku.

Całkowity koszt projektu wyniósł 62918,96 euro po stronie polskiej 30011,00 po stronie czeskiej całkowity koszt projektu 32907,96 euro. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 85%,

Projekt miał na celu większe wykorzystanie bogactwa kulturowo-historycznego polsko-czeskiego pogranicza. Głównym działaniem po stronie polskiej była renowacja kolumny maryjnej na rynku w Międzylesiu. Pochodzący z 1698 roku obiekt jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najcenniejszych elementów międzyleskiego rynku. Po stronie czeskiej najważniejsze działania to stworzenie ścieżki historyczno- dydaktycznej imienia znanego malarza pochodzącego z Bačetína Celestina Matějů, oraz zbudowanie dzwonnicy jego imienia i udostępnienie do zwiedzania kaplicy św. Anny w Sudínie. Na przystanku powstała z kolei samoobsługowa dwujęzyczna biblioteczka. Produktom projektu towarzyszą wspólne działania promocyjne.

Prace renowacyjne przy międzyleskiej kolumnie trwały około trzech miesięcy. Obecny na archiwalnych rycinach i pocztówkach obiekt wpisał się na stałe w krajobraz miasteczka. Przetrwał szczęśliwie do naszych czasów bez większych uszkodzeń. Ostatnia udokumentowana renowacja została przeprowadzona przed II wojną światową. W roku 2005 przeprowadzono oczyszczanie obiektu,i drenaż.

Koordynatorem projektu ze strony czeskiej była Michaela Prouzova, a ze strony gminy Międzylesie Adam Opaliński.

Poniżej można zobaczyć relację, materiał przygotowała TV Kłodzka.

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 1187
W tym miesiącu: 40912
Od początku: 24172990
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne