E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Wspólne ćwiczenia polskich i czeskich strażaków

Logo_cz_pl_eu_barevne.jpeg

„Modernizacja wyposażenia i wzajemna pomoc w sytuacjach kryzysowych w górach Orlickich i Bystrzyckich” nr projektu CZ.11.1.23/0.0/0.0/16_023/0000899

 realizacja ze środków EFRR w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

 

W dniu 14.10.2017 r. na terenie Leśnictwa Różanka odbyły się wspólne zintegrowane ćwiczenia plenerowe Jednostek OSP i SDH (OSP Domaszków, OSP Pławnica, SDH Orlické Záhoří, SDH Deštné v Orlických horách) w ramach projektu „Modernizacja wyposażenia i wzajemna pomoc w sytuacjach kryzysowych w górach Orlickich i Bystrzyckich” nr projektu CZ.11.1.23/0.0/0.0/16_023/0000899, realizacja ze środków EFRR w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

 

Na wstępie członkowie zastępów z jednostek OSP oraz SDH uczestniczyli w wykładzie połączonym z prezentacją dotyczącą gaszenia pożarów lasów z uwzględnieniem podawania wody na duże odległości oraz zapoznali się z topografią leśną Leśnictwa Różanka.

Po części teoretycznej uczestnicy ćwiczeń otrzymali zadania i rozpoczęto w terenie realizację założeń taktycznych pt. „Pożar lasu”:

- pożar drzewostanu leśnego zlokalizowanego 2,5 kilometra od zbiornika wodnego,

- działania z zakresu KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc), z racji odnalezienia 2 osób poszkodowanych w miejscach gdzie prowadzone były czynności gaśnicze.

Zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku st. kpt. Tomasz Wójtowicz i dowódca JRG Bystrzyca Kłodzka mł. kpt. Jerzy Adamów uznali, że zespoły ratownicze spisały się na ocenę dobrą. Jak zauważyli - najważniejsze w trakcie realizowania takich ćwiczeń jest sprawdzenie posiadanych umiejętności w niesieniu pomocy oraz współpraca poszczególnych strażaków oraz zespołów.

Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie Tomasz Korczak podkreślił, że dzięki projektowi pn. „Modernizacja wyposażenia i wzajemna pomoc w sytuacjach kryzysowych w górach Orlickich i Bystrzyckich” wspólnie opracowanemu i wykonywanemu przez Orlické Záhoři, Gminę Międzylesie, Gminę Bystrzyca Kłodzka oraz Deštné druhowie z pogranicza polsko-czeskiego mają okazję doskonalić swoje umiejętności. Przypomniał, że za fundusze unijne pozyskane w ramach tego projektu zostanie zakupiony dla OSP Domaszków specjalny średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Opisane ćwiczenia zostały przygotowane przez mł. asp. Arkadiusza Kota z JRG Bystrzyca Kłodzka.

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 1650
W tym miesiącu: 62467
Od początku: 24080825
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne