Konferencja podsumowująca projekt pn. „Doświadczenia które łączą – wymiana wiedzy pomiędzy Partnerami KSOW”
Konferencja podsumowująca realizację projektu pn. „Doświadczenia które łączą….”
W gminie Dzierżoniów, w miejscowości Włóki w dniu 12.10.2017 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. „Doświadczenia, które łączą – wymiana wiedzy pomiędzy partnerami Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”, realizowany przez trzy gminy: Dzierżoniów, Kłodzko i Międzylesie oraz Gospodarstwo Gościnne Jesionówka w Goworowie.
Przypominamy, że projekt realizowano w dwóch obszarach: Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem - ”Moje jedzenie, moje korzenie” i Młodzieżowych Rad Gmin – „Czym skorupka za młodu nasiąknie”. Całkowity koszt projektu 43.863,83 zł, w tym dofinansowanie z EFR w ramach KSOW PROW na lata 2014-2020, wyniosło 38.051,39 zł.
Konferencji przewodniczył wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski wraz z Zastępcą Jolantą Zarzeka, osobą, która koordynowała całym projektem. Na spotkaniu obecni byli burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak, wójt gminy Kłodzko Stanisław Longawa oraz zastępca dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD - Waldemar Reduch.
Naszą gminę reprezentowała 5-cio osobowa grupa Młodzieżowej Rady Gminy, panie z KGW Długopole Górne, Goworów i Międzylesie wraz z pracownikami tut. Urzędu Wiesławą Szyrszeń i Marceliną Wawak.
Pani Jolanta Zarzeka bardzo ciekawie przedstawiła prezentację multi- medialną dot. celów i rezultatów działania.
Zgodnie z projektem, wydana została książka kulinarna „Moje jedzenie-moje korzenie”, którą otrzymały uczestniczki warsztatów kulinarnych. Wszystkie przepisy w niej zawarte, są autorstwa uczestniczek projektu. W opracowaniu przedstawiono również najciekawsze projekty zrealizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Co nam pozostawiły te spotkania? Oprócz zdobycia wiedzy na temat PROW, KSOW, poznania dobrych praktyk, książki kulinarnej, która niczym puchar przechodni przekazywana będzie zapewne z pokolenia na pokolenie to, dla kobiet, nie ukrywajmy, powrót do dzieciństwa, do niejednokrotnie nieżyjących dziadków, rodziców, ich opowieści, powrót do smaków z przeszłości. I aby je jeszcze zatrzymać na chwilę, by nie zapomnieć... mamy piękną książkę. Dla młodzieży natomiast, był to czas na zawarcie nowych znajomości, na wymianę doświadczeń, „zmagazynowanie” nowych pomysłów.
Panie z KGW z Międzylesia, Długopola Górnego i Goworowa uznały, że spotkanie to, jest dobrą chwilą na podziękowanie Pani Wiesławie Szyrszeń za działania i współpracę w obszarze odnowy wsi na terenie gminy Międzylesie, w związku z decyzją przejścia na emeryturę na koniec 2017 r. Tort przepyszny, smakował wszystkim.