Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:

Urząd Miasta i Gminy Międzylesie uruchomił specjalny nr kontaktowy w sprawie szczepień na koronawirusa 748126327 wew 15. Numer dedykowany jest osobom niepełnosprawnym oraz wykluczonym komunikacyjnie. Numer działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 - 15.00

Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Dożynki w sołectwie  Długopole Górne

W minioną niedzielę, tj. 10. września br.  w Długopolu Górnym odbyły się uroczystości dożynkowe, zorganizowane przez sołtysa wsi Jana Pitusa i przewodniczącą Rady Sołeckiej – Panią Elżbietę Bernad.  

Tradycyjnie ceremoniał święta plonów zapoczątkował skromny korowód dożynkowy, który spod budynku świetlicy wiejskiej podążył do kościoła, ze słowami pieśni na ustach: „Plon niesiemy, niesiemy plon,  w gospodarza, w gospodarza  dom, żeby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało ...”

Podczas nabożeństwa, w którym podziękowano za szczęśliwe zbiory i poproszono o urodzaj w przyszłych latach, starostowie dożynek Anna Kachel i Mariusz Roszniowski, ofiarowali symbole tegorocznych zbiorów: wieniec dożynkowy na kształt korony, chleb i wino. Zespół Długopolanie zadbał o oprawę wokalno-muzyczną tego dorocznego święta.

Po mszy świętej, ks. proboszcz Zenon Bocheński wspólnie z ks. Wojciechem Bernatem, zaprosił na  poczęstunek przygotowany na wolnym powietrzu przy plebanii. Jak na taką uroczystość przystało, nie zabrakło rolników z Długopola, którzy bardzo identyfikują się ze świętem plonów: Pani Mirosława Marek, Pan Franciszek Kapłan i Jan Pitus.  

Spotkanie przy stole, było dobrym czasem na przyjazne rozmowy, zjedzenie przepysznego obiadu niedzielnego przygotowanego przez Panią Elę Bernad,  ciasta drożdżowego z kruszoną, wypicie gorącej herbaty czy też kawy oraz na wspólny śpiew pieśni ludowych, w szczególności związanych ze świętem plonów.

Wszystkim, którzy zaszczycili tę ważną uroczystość,  ksiądz proboszcz, sołtys i przewodnicząca Rady Sołeckiej – dziękują.

(11.09.2017 r.)

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: 74 8126-327 faks: 74 8126-126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 9744
W tym miesiącu: 161520
Od początku: 19317450
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne