E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

RATUJEMY POLSKI CMENTARZ W KOŁOMYI NA UKRAINIE

RATUJEMY   POLSKI  CMENTARZ  W  KOŁOMYI  NA  UKRAINIE

 

      W czasie  tegorocznych  wakacji młodzież z Międzylesia dołączyła do wolontariuszy, z Dolnego Śląska biorących udział w akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.

     8 lipca pięcioosobowa grupa w składzie: Sandra Byczkowska, Diana Sługocka, Bernadetta Kantor, Ireneusz Zawada  wraz z opiekunką  Ireną Trytek  wyjechała na Ukrainę. Dołączyliśmy do 1200 wolontariuszy, którzy po raz ósmy wyruszali sprzątać 133 cmentarze na Kresach.

Spotkaliśmy się we Wrocławiu, przed Urzędem Wojewódzkim i 60 busami ruszyliśmy na Wschód. Granicę przekraczaliśmy wszyscy w Medyce, a później rozjechaliśmy się do wyznaczonych miejsc..

     Wspólnie z grupami z:Bożkowa, Żórawiny , Warszawy i Rzeszowa, udaliśmy się w nieznane-do Kołomyi. Na wstępie dowiedzieliśmy się, że będzie nas czekała ciężka praca przy renowacji ogromnego 7 hektarowego cmentarza. Cmentarz  Polski  w  Kołomyi - mieście  położonym

w obwodzie  iwanofrankowskim ( dawniej stanisławowskim), jest jedną z największych nekropolii na Kresach. Cmentarz, z wieloma tysiącami pochówków, bardzo dużymi zniszczeniami grobowców

i pomników, wymaga wielkiej pracy remontowej i porządkowej. Teren jest porządkowany od kilku lat i my też teraz mamy w tym swój udział. Praca  nasza  polegała na: wycinaniu chaszczy zarastających groby i teren wokół nich, odszukiwanie w ziemi elementów pomników i grobowców, czyszczenie z ziemi, bluszczu i brzydkich napisów spreyowych lub farby. Odnowienie także napisów i ogrodzenia niszczonego systematycznie przez okolicznych mieszkańców, którzy między mogiłami zrobili sobie skrót na sąsiednie ulice.

    Wraz  z nami  pracowali  miejscowi  Polacy  z  Towarzystwa  Kultury  Polskiej „Pokucie”. Najczęściej pracował z nami  Pan Stanisław  Baraniuk- 80 emeryt, Pani Stanisława  Waldman także emerytka.Nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci  z Polskiej Sobotniej Szkoły sumiennie nam pomagali, a  nad  wszystkim czuwała Pani dr Stanisława Kołysenko.

   Podczas pobytu na Ukrainie był także czas na rozrywki, poznaliśmy miasto, zwiedziliśmy: Muzeum Pisanki, Muzeum Pokucia i Huculszczyzny, a w  wolne dni  zorganizowaliśmy wycieczki do: Kamieńca Podolskiego, Chocimia i Lwowa. Zobaczyliśmy  kawał naszej historii. Byliśmy w miejscu  zwycięstw Chodkiewicza  i Sobieskiego oraz klęski Wołodyjowskiego. Jednak największe wrażenie wywarł na nas Lwów, ze swoim starym miastem, operą , a przede wszystkim cmentarzami Łyczakowskim i Orląt Lwowskich.

   Spędziliśmy 10 pracowitych dni w przyjaznej Kołomyi, a  finałowym efektem było oczyszczenie kilkudziesięciu  grobowców  w okolicach kaplicy i głównej alei, wykoszenie zielska i ponowne postawienie muru. Wiele pomników odnowionych w zeszłym roku, zostało  zniszczonych

i musieliśmy robić to ponownie. Efekt naszej pracy i innych wolontariuszy, którzy przyjeżdżają tu systematycznie jest widoczny, gdyż obszar w okolicy  głównej alei i kaplicy różni się od pozostałej zaniedbanej części cmentarza.

      Podsumowaniem   naszego   pobytu, była   wizyta   członka Zarządu  Województwa  Pana Tadeusza  Samborskiego, który w 2004 roku dokonał otwarcia cmentarza, Pani Beaty Pawłowicz-z dolnośląskiego kuratorim oświaty oraz TV -Wrocław z Panią Grażyną Orłowską -Sondej. Wspólnie z delegacją z Polski, po obejrzeniu efektów naszej pracy i krótkiej modlitwie, oddaliśmy hołd pod pomnikiem postawionym  Polakom zmarłym  w  latach  1918-1919  w  obozie  internowania,

w  Kosaczowie. W otoczeniu polskich symboli narodowych zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty na płycie pomnika.

    Uważam, że decyzja o wyjeździe była słuszna. Przywieźliśmy wspaniałe wspomnienia, a wyjechaliśmy z poczuciem,że  zrobiliśmy  coś  naprawdę  dobrego. Mamy nadzieję, że wrócimy, zmobilizujemy więcej  wolontariuszy, a to czego dokonaliśmy nie  zostanie zniszczone.

 

                                                                                  Opiekun grupy Irena Trytek

                                                                                Zespół   Szkół  w  Międzylesiu

 

 

 

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 90
W tym miesiącu: 45220
Od początku: 24299843
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne