Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Dożynki Gminne Domaszków 2017

Nie tylko rolnicy wzięli udział w dożynkach gminnych, które odbyły się 27 sierpnia na boisku sportowym w Domaszkowie. Dożynki to święto plonów kończące najważniejsze prace polowe. Jak co roku, w sołectwach wykonano misterne i pomysłowe wieńce dożynkowe z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Motywem przewodnim dożynek gminnych była pochwała pracy rolnika i docenienie jego roli w społeczeństwie. Korowód dożynkowy składający się z 18 delegacji (w tym Ogrody Działkowe z zaprzyjaźnionych Kralik), z wieńcami dożynkowymi, tradycyjnie już prowadzony przez orkiestrę OSP Międzylesie, a także starostów dożynek Annę i Władysława Drozd. Dożynki rozpoczęto polową mszą świętą dziękczynną za szczęśliwie plony, koncelebrowaną przez J.E Księdza Biskupa Adama Bałabucha przy udziale księży z Dekanatu Międzyleskiego, a także księdza dziekana Jana Tracza przy współudziale chóru kameralnego Wratislavia pod dyr. Romualda Trembickiego.

Tradycyjne, starostowie dożynek przekazali burmistrzowi Tomaszowi Korczakowi bochen chleba, by podzielił go sprawiedliwie. A ponieważ wiadomym już było, kto będzie organizatorem dożynek przyszłorocznych, tak więc sołtys wsi Domaszków Pan Mieczysław Szarłowski przekazał sierp sołtysowi Międzylesia Pani Małgorzacie Bojanowskiej. Przyniesionym przez delegacje chlebem dożynkowym, burmistrz wraz z sołtysami obdzielili wszystkich zgromadzonych na dorocznym święcie.

Jak na taką uroczystość przystało, nie zabrakło naszych zespołów: Długopolanie, Boboszowianie, Międzylesianie, Róża, Oset, Trzy Świerki oraz Zespołu Diabełki z Domaszkowa.

Akademia Ruchu z Goworowa zachwyciła wszystkich swoim tanecznym występem.

Podczas uroczystości wystąpił Chór kameralny Wratislavia w Wrocławia.

Rozstrzygnięte zostały konkursy gminne.

1) Konkurs gminny pn. „Jaki mój dom-taka moja gmina”, rozgrywany jest w czterech kategoriach. W roku bieżącym w konkursie uczestniczyły 32. podmioty. A oto zwycięzcy:

a) Kat. „Certyfikowane gospodarstwo rolne”: III miejsce – Frąsiak Halina, Elżbieta - Międzylesie; II m. Golec Bernadeta, Pawelec Jan - Goworów; I m. Worosz Zofia - Międzylesie.

b) Kat. „Certyfikowana posesja”: III miejsce – Gortat Monika, Policewicz Grzegorz - Goworów; II m. Joanna Piątek - Międzylesie; I m. Janina Juraszek - Smreczyna.

c) Kat. Certyfikowana Wspólnota Mieszkaniowa”: III miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa ul. Lipowa 2, Międzylesie; II m. Wspólnota Mieszkaniowa Różanka 71A; I m. Wspólnota Mieszkaniowa ul. Wojska Polskiego 20B i C, Międzylesie

d) Kat. „Certyfikowana Miejscowość Aktywna” – sołectwo NOWA WIEŚ.

2) Konkurs pn. „Wzorcowa segregacja śmieci”, w którym udział wzięły wszystkie sołectwa z gminy Międzylesie. Nie jest to łatwe zadanie dla społeczności wiejskich, bo każdy ma swoją filozofię na gromadzenie odpadów w tzw. „gniazdach”. Jednakże, wśród naszych wsi, wyłoniono te najlepsze, dla których segregacja odpadów to normalność w życiu codziennym.

Nagrodzeni to: I m. Szklarnia; II m. Różanka, III m. Goworów oraz wyróżnienia: Jaworek i Michałowice.

3) Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”

Od szeregu lat, przyznawanie pierwszych trzech miejsc jest zadaniem sołtysów zgromadzonych na dożynkach. I tym razem wyniki były jednoznaczne:

- I miejsce – Nowa Wieś

- II miejsce - Boboszów

- III miejsce - Domaszków

W tym roku naszą gminę na dożynkach powiatowych, które odbędą się 3 września w Ścinawce Średniej reprezentować będzie wieniec z Nowej Wsi. Pani Sołtys Grażyna Panek przyznała, że wieniec wykonał zdolny chłopiec ze wsi Andrzej Kadys, poświęcając na to całe swoje wakacje.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursów GRATULUJEMY!!!

Serdecznie podziękować Panu sołtysowi oraz radzie sołeckiej wsi Domaszków, a także WSZYSTKIM, którzy bezinteresownie zaangażowali się w przygotowanie tych jakże pięknych i udanych dożynek.

 

Wieńce dożynkowe:

 

Przygotowania:

 

Przemarsz delegacji:

Msza Święta:

 

Część oficjalna i występy artystyczne:

 

Wieńce dozynkowe - szczegóły.

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 797
W tym miesiącu: 155074
Od początku: 22778744
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne