E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Zgromadzenie Ogólne członków Stowarzyszenia PSORW

Wójt gminy Raciechowice, powiat myślenicki, woj. małopolskie – Pan Marek Gabzdyl, był gospodarzem dwudniowego spotkania (13 – 14 marca 2017 r.) członków Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Do Czasławia przyjechali przedstawiciele z 17 gmin członkowskich

W pierwszym dniu odbyło się posiedzenie sprawozdawcze Zgromadzenia Ogólnego Członków Stowarzyszenia, któremu przewodniczył Burmistrz Gogolina - Joachim Wojtala.

Porządek obrad konferencyjnych dotyczył w szczególności  przedstawienia sprawozdania  merytorycznego i finansowego działalności Stowarzyszenia w 2016 r., podjęcia uchwał w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia, zatwierdzenia planu działania na 2017 r., przyjęcia budżetu na 2017 r., przyjęcia nowego członka – gminy Krzywin ( woj. wielkopolskie),  udzielenia zgody za zaciągnięcia pożyczki, w kontekście złożenia wniosku w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Do grona członków wspierających Stowarzyszenia PSORW dołączyła Fundacja Wspomagania Wsi oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów z Katowic. Obecnie Stowarzyszenie liczy 25 członków zwyczajnych oraz 2 członków wspierających.

Omówiony został temat  udziału gmin, kandydujących do SNW, w ogólnopolskim projekcie partnerskich „Strategia marki i plan promocji Sieci Najciekawszych Wsi” przy współpracy z Locativo sp. z o.o.

 W tym samym dniu, poseł RP – Ryszard Wilczyński, ekspert PSORW, przedstawił propozycję badania analizy stanu wyposażenia sołectw w elementy warunkujące jakość życia mieszkańców w gminach.

Drugi dzień pobytu to  wizyta studyjna – plenerowa. Zwiedzono zabytkowy kościół pw. Jakuba Apostoła, obiekty gminne ( szkolne, OSP) oraz Spółdzielnię Socjalną „Przystań”, która powstała z inicjatywy gminy Raciechowice oraz OSP w Kwapince. Zdanie Spółdzielni, to dożywianie dzieci i młodzieży ( 400 obiadów dziennie), utrzymanie porządku w gminnych obiektach szkolnych, organizacja kolonii, półkolonii oraz obozów sportowych na terenie gminy.

Obok prężnie działającej spółdzielni „Przystań” w Kwapince, na terenie gminy funkcjonuje także kolejna tego typu jednostka, również obejrzana przez członków PRORW. To „Kuźnia Smaku”, założona przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czasławiu. A co można u nich nabyć? Przetwory na bazie miejscowych warzyw i owoców, przepyszne wędliny ( własnoręcznie przygotowane), naturalne miody, rękodzieła miejscowych artystów. Spółdzielnia organizuje  warsztaty  dla szkół, przedszkoli oraz grup zorganizowanych,  nt. starych zapomnianych zawodów, a także tradycyjnych prac wiejskich.

Bardzo miłym akcentem, zasługującym na zatrzymanie w pamięci chwil spędzonych w gminie Raciechowice, były koncerty uczniów/absolwentów Szkoły Muzycznej I stopnia w Czasławiu.

Gmina Międzylesie reprezentowana była przez koordynatora Odnowy Wsi – Wiesławę Szyrszeń.

 

Godną uwagi inicjatywą jest  także apel o godne traktowanie osób starszych.

Członkowie Rady Seniora w Raciechowicach opracowali Apel o godne traktowanie osób starszych, kierowany do rodziców dzieci i młodzieży, nauczycieli i wychowawców, urzędników, lekarzy i pielęgniarek, instytucji odpowiedzialnych za sprawy seniorów. Podczas wczorajszego posiedzenia radni ustalili zasady dystrybucji Apelu - już niedługo trafi on do mieszkańców za pośrednictwem dzieci i młodzieży oraz dzięki wsparciu Urzędu Pocztowego w Raciechowicach. Widoczny będzie na tablicach ogłoszeń, w szkołach, przychodniach lekarskich, aptekach, w ośrodkach wsparcia, remizach. Już dziś zachęcamy do zapoznania się z treścią Apelu i propagowania go wśród znajomych.

16903588_1368335439904205_8722684556697932616_o.jpeg

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 1803
W tym miesiącu: 37131
Od początku: 24386023
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne