E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Wizyta delegacji z miasta partnerskiego Lohne

W dniach 3 – 5 października br. w Międzylesiu gościła 43-osobowa delegacja miasta partnerskiego Lohne (Niemcy). Wizyta odbyła się z inicjatywy Museum Industrie Lohne e.V., Partnerschaftskomitte Lohne,  Lohner Jugendtreff e.V. oraz przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Międzylesie.

W trakcie  pobytu w naszym mieście, goście wzięli udział w wycieczce objazdowej po Ziemi Kłodzkiej, podczas której  mieli okazję zwiedzić gminę Międzylesie i okolice, szlakiem architektury sakralnej.  Wyprawa kierowana była w pierwszej kolejności do Różanki, kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W drodze  do świątyni, burmistrz Tomasz Korczak przybliżył historię gminy Międzylesie i chętnie odpowiadał na zadawane pytania. Kolejny punkt programu stanowił kościół w Nowej Wsi, jednak wycieczka, zbaczając nieco z kursu, odwiedziła szkołę podstawową w Domaszkowie. Po oprowadzeniu gości po szkole przez Dyrektor Alicję Jakubczak, wyprawa obrała pierwotny kurs i przedstawiciele miasta partnerskiego udali się na zwiedzanie drugiego co do wielkości kościoła w całej Kotlinie Kłodzkiej, jedynej okazałej budowli sakralnej położonej poza obrębem miasta - kościoła filialnego p.w. NMP w Nowej Wsi.  Około południa delegaci pojechali do Muzeum Ziemi Kłodzkiej.  Tam, za sprawą ekspozycji stałych, ukazujących dzieje Kłodzka, tradycję lokalnego szklarstwa, tudzież fabrycznego i masowego okresu produkcji zegara mechanicznego, odwiedzający poszerzyli swoją wiedzę o regionie. Kolejnymi stacjami wycieczki były: sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej, kościoły: Św. Barbary i Bożego Ciała w Międzylesiu z krużgankiem włącznie.

Wieczorem odbyła się zorganizowana przez grupę lohńską  kolacja, na którą zaproszony został Zespół do spraw współpracy partnerskiej gminy Międzylesie i miasta Lohne, reprezentowany przez 8-osobowy skład z koordynatorem, dyrektorem Zespołu Szkół w Międzylesiu - panem Ryszardem Bodnarem na czele. Podczas spotkania poruszone zostały tematy dot. dalszego rozwoju współpracy pomiędzy społecznościami oraz wspólnych projektów.

Mamy nadzieję, że dla gości z naszego miasta partnerskiego Lohne była to niezapomniana i pełna dobrych wrażeń wizyta.

Wyrazy podziękowania za współpracę przy organizacji programu pobytu naszych gości kierujemy do: ks. Sebastiana Nawrockiego, ks. Andrzeja Adamiaka, ks. Jana Maciołka, ks. Jana Tracza, dyrektora Muzeum Ziemi Kłodzkiej - pana Krzysztofa Miszkiewicza, oraz pań: Lucyny Hajduk, Gizeli Czaprowskiej, Bożeny Nogi, Joanny Krawiec.

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 1385
W tym miesiącu: 42281
Od początku: 24233298
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne