Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Dożynki Gminne Kamieńczyk 2016

Po raz pierwszy w historii powojennej, sołectwo Kamieńczyk, liczące 53 osoby, było gospodarzem Dożynek Gminnych 2016 r. (28 sierpnia br).

Korowód dożynkowy składający się z 21 delegacji (w tym ogrody działkowe z Kralik), z  wieńcami dożynkowymi, tradycyjnie już prowadzony przez orkiestrę OSP Międzylesie oraz starostów dożynek małż. Ewa i Bogusław Duś, przemaszerował na pięknie przystrojony plac rekreacyjny, przy drewnianym kościele w Kamieńczyku, by właśnie tam, uczcić święto plonów.

Dożynki rozpoczęto polową mszą świętą dziękczynną za szczęśliwie plony, koncelebrowaną przez ks. Marka Mundziakiewicza z parafii Boboszów, przy udziale księży z Dekanatu Międzyleskiego oraz dziekana Jana Tracza.

Tradycyjne, starostowie dożynek przekazali burmistrzowi Tomaszowi Korczakowi bochen chleba, by dzielił go sprawiedliwie. A ponieważ wiadomym już jest, kto będzie organizatorem dożynek przyszłorocznych, tak więc burmistrz wręczył sierp sołtysowi wsi Domaszków Panu Mieczysławowi Szarłowskiemu.

Przyniesionym przez delegacje chlebem dożynkowym, burmistrz wraz z sołtysami obdzielili wszystkich zgromadzonych na dorocznym święcie.

Święto gminne, swoją obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie Marian Rymarski, etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka, Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku Dariusz Wyszomierski, Przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Kłodzku Janusz Rudnicki.

Rozstrzygnięcie konkursów gminnych

1) Konkurs gminny pn. „Jaki mój dom-taka moja gmina”, rozgrywany jest w czterech kategoriach. W roku bieżącym w konkursie uczestniczyło 45. podmiotów. A oto zwycięzcy:

a) Kat. „Certyfikowane gospodarstwo rolne”: III miejsce – Grażyna i Dariusz Jesionowscy; II m.Alfreda Chudzicka Szklarnia; I m. Teresa Farbotko Goworów.

b) Kat. „Certyfikowana posesja”: III m.Teresa i Ryszard Łysiak Goworów 9; II m. Artur Gulij Domaszków, ul. Górna 13; I m. Bolesław Mozolewski Goworów 83.

c) Kat. Certyfikowana Wspólnota Mieszkaniowa”: III m.– Wspólnota Mieszkaniowa ul. Wojska Polskiego 20A Międzylesie; II m. Wspólnota Mieszkaniowa Długopole Górne 128 A; I m. Wspólnota Mieszkaniowa Domaszków ul. Górna 1.

d) Kat. „Certyfikowana Miejscowość Aktywna” – sołectwo RÓŻANKA.

 

2) Konkurs pn. „Wzorcowa segregacja śmieci”, w którym udział wzięły wszystkie sołectwa z gminy Międzylesie. Nie jest to łatwe zadanie dla społeczności wiejskich, bo każdy ma swoją filozofię na gromadzenie odpadów w tzw. „gniazdach”. Jednakże, wśród naszych wsi, wyłoniono te najlepsze, dla których segregacja odpadów to normalność w życiu codziennym.

Nagrodzeni to: I m. Szklarnia; II m. Goworów, III m.  Różanka oraz wyróżnienia: Nowa Wieś i Michałowice.

 

3) Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”

Od szeregu lat, przyznawanie pierwszych trzech miejsc jest zadaniem sołtysów zgromadzonych na dożynkach. I tym razem wyniki były jednoznaczne:

- I miejsce – Boboszów

- II miejsce - Goworów

- II miejsce - Nowa Wieś

Tak więc trzeci już raz Panie ze wsi Boboszów, pojadą ze swoim okazałym wieńcem, na dożynki powiatowe do Wambierzyc, które organizowane są w dniu 4. września br. na błoniach Bazyliki.

Dożynki były okazją do złożenia przez Burmistrza, sołectwu wsi Domaszków, gratulacji za zdobycie III miejsca w Konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pn. Piękna Wieś Dolnośląska 2016,w kategorii Najlepszy start w odnowie wsi w realizacji projektu „Działania które łączą i ożywiają, jak również Państwu Beacie i Wiktorowi Lech z Długopola Górnego, za zdobycie wyróżnienia w kategorii Najpiękniejsza zagroda wiejska.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursów GRATULUJEMY!!!

Jeszcze jeden moment z tzw. części oficjalnej zasługuje na wspomnienie. Otóż, sołtysi wszystkich wsi gminy Międzylesie, podziękowali Pani Annie Kulbaka, insp. Urzędu Miasta i Gminy, za wieloletnią współpracę z sołectwami na wielu płaszczyznach podejmowanych działań, w związku z przejściem Pani Ani, pod koniec roku, na emeryturę.

Na ludowo i nie tylko..

Jak na taką uroczystość przystało, nie zabrakło naszych zespołów: Długopolanie, Boboszowianie, Międzylesianie, Róża, Oset,, Trzy Świerki.

Akademia Ruchu z Goworowa zachwyciła ciekawymi, nowymi aranżacjami tanecznymi, a Orkiestra Dęta przy OSP w Międzylesiu zadbała, by w ważnych momentach zaistnieć i dać swój koncert.

Dodatkowo z repertuarem wystąpił Ryszard Pasternak (gitara), Duś Monika ( śpiew) i Barbara Zarówny ( gitara).

Gospodarze dożynek  zadbali, by nikomu nie zabrakło dobrach ciast, napojów, zimnych i gorących dań. A to, w jaki ciekawy sposób udekorowali swoją wieś, pokazują zdjęcia.

Kolejne dożynki za nami. A przed nami „nowe”.

W tym miejscu, pozwalamy sobie serdecznie podziękować Pani sołtys wsi Kamieńczyk – Ewie Duś oraz  WSZYSTKIM, którzy zaangażowali się w przygotowanie tych jakże pięknych i udanych dożynek.

Dziękujemy również naszym strażakom za stworzenie bezpiecznych warunków.

 

Wieńce dożynkowe:

 

Fotogaleria:

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 2251
W tym miesiącu: 204777
Od początku: 22828447
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne