- KOMUNIKATOR SMS
- APLIKACJA MOBILNA dla mieszkańców
- JAKOŚĆ POWIETRZA I POGODA
- AKTUALNOŚCI
- ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
- URZĄD
- NASZA GMINA
- ZIEMIA KŁODZKA - CZYSTE POWIETRZE.
- POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020.
-
DIALOG SPOŁECZNY
- PLAN DZIAŁAŃ ZINTEGROWANYCH INWESTYCJI TERYTORIALNYCH POŁUDNIOWEGO OBSZARU FUNKCJONALNEGO.
- Petycje obywateli
- projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2018
- projekt Uchwały w sprawie współpracy Gminy Międzylesie z organizacjami pozarządowymi na 2018
- projekt uchwały w sprawie narkomanii na 2018
- PLANY, PROGRAMY I STRATEGIE
- BASEN KĄPIELOWY W MIĘDZYLESIU
- ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
- INFORMACJE DLA MIESZKAŃCÓW
- DROGI PUBLICZNE
- INFORMACJE ROLNICZE
- PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
- OFERTY INWESTYCYJNE
- ODPADY W GMINIE MIĘDZYLESIE
-
PROJEKTY UNIJNE
- PROJEKTY UNIJNE 2022
-
PROJEKTY UNIJNE 2021
- 30 lat współpracy na pograniczu Międzylesie- Králíky/Międzylesie-Králíky. 30 let spolupráce v příhraničí:
- POLSKO - CZESKA PRZYJAŹŃ SPORTOWA MIĘDZYLESIE - ORLICKIE ZAHORI
- projekt pt. "Przenikanie się kultur pogranicza w gminach Międzylesie - Orlické Záhoří"
- Kulturowe spotkania z Bolkiem i Lolkiem oraz Krecikiem, Międzylesie - Kraliky" realizowanego ze środków Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.
-
PROJEKTY UNIJNE 2020
- KONSERWACJA ZABYTKÓW
- ZIEMIA KŁODZKA - CZYSTE POWIETRZE.
- ZDALNA SZKOŁA
- ZDALNA SZKOŁA+
- „Kulturowe spotkania z Bolkiem i Lolkiem oraz Krecikiem, Międzylesie – Kraliky”
- „Poznajmy się lepiej- Międzylesie i Orlické Záhoří”
- Zvýšení intenzity spolupráce obcí Orlické Záhoří a Międzylesie“ reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002227
- PROJEKTY UNIJNE 2019
-
PROJEKTY UNIJNE 2018
- NIE ZAPOMINAMY II ETAP
- „Modernizacja wyposażenia i wzajemna pomoc w sytuacjach kryzysowych w górach Orlickich i Bystrzyckich 2 etap
- Aktywne narciarstwo biegowe pogranicza polsko – czeskiego
- SINGLETRACK GLACENSIS
- Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – wschodnia część
- Nowoczesne technologie promocji na pograniczu polsko-czeskim”
-
PROJEKTY UNIJNE 2017
- Zabytki sakralne świadectwem wspólnego dziedzictwa historycznego pogranicza polsko-czeskiego
- Turystyka szansą na rozwój pogranicza polsko – czeskiego
- Plan wykorzystania drobnych zabytków sakralnych w celu zwiększenia odwiedzalności
- Śladami Lecha i Czecha
- „Modernizacja wyposażenia i wzajemna pomoc w sytuacjach kryzysowych w górach Orlickich i Bystrzyckich
- Doświadczenia które łączą - wymiana wiedzy między partnerami KSOW
- Pracownia matematyczno-cyfrowa” – Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów Zespołu Szkół w Międzylesiu poprzez poprawę stanu i wyposażenia infrastruktury naukowo-dydaktycznej w postaci wyposażenia w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne
- Nie zapominamy - I etap
- PROJEKTY UNIJNE 2016
- PROJEKTY UNIJNE 2014
- PROJEKTY UNIJNE 2013
- PROJEKTY UNIJNE 2012
-
RPO WD 2014-2020
- Pracownia matematyczno-cyfrowa” – Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów Zespołu Szkół w Międzylesiu poprzez poprawę stanu i wyposażenia infrastruktury naukowo-dydaktycznej w postaci wyposażenia w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne
- Podniesienie kompetencji wśród uczniów w Zespole Szkolno - Przedszkolnym im. Przyjaciół Dzieci Samorządowa Szkoła Podstawowa w Domaszkowie", w ramach RPO WD 2014 - 2020 , współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
- RPO WD 2007-2013
- OGRANICZENIE NISKIEJ EMISJI NA OBSZARZE WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
- BUDOWA KANALIZACJI SANITARNEJ W MIĘDZYLESIU
- URZĘDY I INSTYTUCJE
- MIASTA PARTNERSKIE
- SZUKASZ POMOCY
- FILMY PROMOCYJNE
- GMINNY KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH
- CZYSTE POWIETRZE
- BUDYNEK ZAPLECZA PRZY KOMPLEKSIE BOISK W DOMASZKOWIE
- DOMY TKACZY
- SOŁECTWA W GMINIE MIĘDZYLESIE
- Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej
- MALUCH +

Szukaj w serwisie
Informacja dotycząca obowiązku zwalczania chwastu Barszcz Sosnowskiego
Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie przypomina właścicielom, użytkownikom gruntów, o obowiązku zwalczania chwastów, a w szczególności Barszczu Sosnowskiego.
Odnotowane przypadki występowania chwastu na terenie Gminy Międzylesie: Pisary, Boboszów (chwast rośnie wzdłuż brzegów rzeki Nysa Klodzka), Różanka (chwast rośnie wzdłuż rzeki Różana).
Barszcz Sosonowskiego ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję. Szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi - zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudno gojące się rany.
Zwalczanie Barszczu Sosnowskiego
Zwalczanie mechaniczne: podcinanie korzeni, ścinanie roślin, koszenie, usuwanie baldachów. Poza podcinaniem korzeni żadna z tych metod nie daje efektu całkowitego zniszczenia rośliny. Uzyskać to można dopiero w ciągu kilku sezonów wegetacyjnych, stosując 2–3 zabiegi rocznie.
Za pomocą orki zniszczyć można wschody barszczu, natomiast orka głęboka (24 cm) może w znaczący sposób zredukować procent kiełkujących nasion. Podcinanie lub wykopywanie korzeni powinno być wykonane dwukrotnie: wczesną wiosną oraz w połowie lata. Zalecane jest podcinanie co najmniej 10 cm poniżej powierzchni gleby. Jest to metoda pracochłonna, ale bardzo efektywna – stosowana może być w przypadku występowania pojedynczych roślin albo mało liczebnych stanowisk.
Koszenie jest metodą stosowaną na większych areałach. Barszcz szybko odrasta – koszenie musi być więc powtarzane 2–3 razy w trakcie sezonu wegetacyjnego, aby nie dopuścić do zmagazynowania w korzeniach i liściach składników potrzebnych do zakwitnięcia i wydania nasion.
Kolejną metodą niszczenia jest ścinanie kwitnących roślin przed zawiązaniem nasion. Wytworzenie nowych nasion będzie w ten sposób wstrzymane. Stosując taką strategię można zlikwidować populację barszczu w ciągu kilku lat. Usuwanie baldachów może być równie skuteczne jak koszenie. Czas usuwania jest bardzo istotny. Nie należy tego robić zbyt wcześnie w sezonie, bo regeneracja następuje bardzo szybko i w rezultacie wytworzony zostanie nowy kwiatostan. Zbyt późny zabieg „ogławiania” daje ryzyko, osypywania się dojrzałych już nasion do gleby. Ścięte baldachy muszą być zebrane i zniszczone. Podobny efekt, jak wykaszanie daje przygryzanie barszczu, zwłaszcza na dużych powierzchniach, przez zwierzęta. Na pastwiskach, na których występuje barszcz zaleca się przeprowadzenie przynajmniej jednego koszenia w sezonie, aby pasza zwierząt nie była jednolita i składała się także z innych roślin. Ponadto zbyt duże nasilenie występowania barszczu może być dla zwierząt, podobnie jak dla ludzi szkodliwe powodując podrażnienia błon śluzowych, oparzenia.
Zwalczanie chemiczne
Trichlopyr - posiada szerokie spektrum zwalczania chwastów dwuliściennych, w tym barszczu. Glifosat natomiast może być stosowany nawet w pobliżu zbiorników wodnych i jest jedyną substancją oficjalnie zarejestrowaną do zwalczania barszczu w Europie. Zalecanym terminem do stosowania glifosatu w celu zwalczania barszczu jest wczesna wiosna, gdy rośliny mają 20–50 cm wysokości i opryskanie całej rośliny jest możliwe (później jest za duża). Kolejny zabieg zalecany jest pod koniec maja, gdy pojawią się siewki, z nasion które wykiełkowały później.
W celu skuteczniejszego niszczenia barszczu Sosnowskiego najlepszym sposobem jest stosowanie kilku metod zwalczania, kombinacji mechanicznych i chemicznych. Wykonując wszelkie zabiegi związane ze zwalczaniem barszczu wymagane są szczególne środki ostrożności spowodowane wysoką toksycznością rośliny. Żadna cześć ciała nie może być narażona na bezpośredni kontakt z rośliną. Konieczne jest zakładanie kombinezonów, rękawic i okularów ochronnych.
12.07.2016 r.
Modyfikował: Ewa Siwek Data modyfikacji: 14-07-2016 07:44
W tym miesiącu: 4822
Od początku: 20726059
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności
Deklaracja dostępności