E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

XIII wymiana młodzieży Międzylesie – Lohne

W dniach 4.05. – 8.05.2016r. w naszej gminie gościła młodzież niemiecka wraz z opiekunami. To już 13 wymiana młodzieży między naszymi partnerskimi miastami. Ależ ten czas leci ... I tak jak jest to w zwyczaju, młodzież polska gościła rówieśników z Niemiec pod swoim dachem, a opiekunowie niemieccy tradycyjnie zamieszkali w międzyleskim hotelu Sukiennice.

I jak zawsze różnorodny i urozmaicony program wymiany sprzyjał integracji młodzieży, poprawie komunikacji w j. niemieckim lub angielskim i nawiązywaniu nowych, trwałych znajomości.

Wspólnie zwiedziliśmy przepiękny zamek Książ, hutę szkła w Stroniu Śl., gdzie mieliśmy okazję zapoznania się z procesem technologicznym produkcji kryształów. Największą atrakcją okazały się zjazdy torem saneczkowym Czarna żmija na Czarnej Górze. Zarówno młodzieży, jak i dorosłym sprawiło to wielką frajdę i wiele zabawy. Wszystkim wycieczkom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

Aby integracja polskiej i niemieckiej młodzieży była jeszcze trwalsza, uczestniczyli oni w warsztatach integracyjnych przeprowadzonych przez p. A. Krzewinę i p.G. Neter. Uczniowie świetnie się bawili podczas wspólnych zabaw, quizów, tańców.

W trakcie prywatnych rozmów opiekunowie z Niemiec podkreślali świetną organizację wymiany, atrakcyjny program i bardzo , bardzo dobra i chyba skuteczną integrację.

Szkoda, że tylko nieliczna grupa  międzyleskiej młodzieży angażuje się w wymianę. Na zakończenie pobytu młodzież polska wraz z opiekunami została zaproszona do Lohne w 2017r. Organizacja imprezy była możliwa dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu Miasta i Gminy oraz PNWM w Poczdamie.

Dziękujemy także wszystkim rodzicom za ich zaangażowanie, gościnność i poświęcony czas. Nad całością i przebiegiem  programu czuwali nauczyciele międzyleskiego Zespołu Szkół  J.Karwowska, W. Broszko i  M. Włodarczyk.

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 985
W tym miesiącu: 40710
Od początku: 24172788
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne