Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Spotkanie plenarne PSORW w Gogolinie

W dniach 18-19 marca 2015r., w Gogolinie ( powiat krapkowicki), odbyło się spotkanie plenarne członków Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Głównym tematem spotkania Sieci była „Polityka senioralna w małych i średnich gminach”.  Wybrano również nowe władze na kolejne dwa lata:

  • Joachim Wojtala – Burmistrz Gogolina – Przewodniczący Prezydium PSOiRW;
  • Anna Grygierek - Burmistrz Gminy Strumień;
  • Zbigniew Walczak – Wójt Gminy Gniewino;
  • Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierżoniów;
  • Sławomir Kopacz – Wójt Gminy Bieliny

W spotkaniu uczestniczyło 25 burmistrzów, wójtów, przedstawicieli samorządów należących do Sieci oraz Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński, pełniący funkcję  Wiceprezesa Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE. Gminę Międzylesie reprezentował Burmistrz Tomasz Korczak oraz gminny koordynator odnowy wsi Wiesława Szyrszeń.

Podczas dwudniowego spotkania koncentrowano się wokół trzech zasadniczych bloków tematycznych: funkcjonowanie PSORW i wybory prezydium, tworzenie „Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce” oraz polityka senioralna. Podsumowano działalność w minionej kadencji i przyjęto plan działania na 2015r.

Utworzenie „Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce” to jedno z priorytetowych zadań zainicjowanych przez PSORW. Wskazano na potrzebę wykreowania produktu, jakim jest właśnie sieć atrakcyjnych turystycznie wsi, o wysokich walorach kulturowych i odpowiednią bazą. PSORW „wypracował” listę dwustu sołectw, które mogły ubiegać się o włączenie do SNW, z których po wstępnej ocenie eksperckiej dokonanej przez Operatora Sieci, na zlecenie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa, wyłoniono pięćdziesiąt. Kolejny etap weryfikacji zostanie zakończony do czerwca br. Planuje się, że w 2017 r.  produkt,  jakim jest „Sieć Najciekawszych Wsi w Polsce ”,  będzie na rynku turystycznym.

Burmistrz Gogolina i gminy Dzierżoniów, przedstawili szeroką prezentację z zakresie prowadzonej polityki senioralnej w zarządzanych przez siebie gminach. Zaakcentowali konieczność działań prosenioralnych, opartych na więzi międzypokoleniowej. Po zakończeniu prezentacji, samorządowcy dyskutowali o praktykach wspierania działań na rzecz seniorów. Motywem przewodnim tej dyskusji było stwierdzenie iż „…nie zawsze są potrzebne pieniądze, wystarczy dobry pomysł”.

Zdjęcie8460.jpeg

Zdjęcie8452.jpeg

Zdjęcie8456.jpeg

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 2441
W tym miesiącu: 209193
Od początku: 22832863
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne