E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

OJ DZIAŁO SIĘ DZIAŁO

OJ DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO W GMINIE MIĘDZYLESIE

 

DSC_0396.jpeg

 

Po raz pierwszy przy współudziale partnera czeskiego zorganizowano w Międzylesiu 6 grudnia 2014 r. Kiermasz Adwentowy pn. „Międzyleska Choinka.” Świąteczną atmosferę zapewniły liczne atrakcję. Mimo niesprzyjającej aury, atmosferę rozgrzewał świąteczny nastrój panujący w tym dniu. Imprezę tradycyjnie rozpoczął burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie Tomasz Korczak.

DSC_0472.jpeg

 

W atmosferze oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, przy dźwiękach kolęd i pastorałek mieszkańcy gminy oraz Goście mogli zrobić przedświąteczne zakupy m.in. można było zakupić przyozdobione swoim rękodziełem choinki, mnóstwo stroików, kolorowych bombek, pachnących przyprawami pierników oraz przepyszne ciasta. Można było skonsumować potrawy, nie zabrakło kuchni wigilijnej zarówno polskiej jak czeskiej.

DSC_0504.jpeg

 

Organizatorzy imprezy zapewnili stanowiska handlowe (budki wystawiennicze), gdzie każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Było dużo towarów przydatnych w okresie świątecznym, takich jak: choinki, ozdoby świąteczne, słodycze, zabawki, upominki, jemioły, itp.

W części artystycznej można było obejrzeć występy dzieci i młodzieży, m.in. z Mateřská škola Moravská, Králíkyâ, Samorządowego Przedszkola w Międzylesiu, Zespołu Szkół w Międzylesiu, nie zabrakło również grupy GPS prowadzonej przez ks. Roberta Krupę. Pojawili się również starsi  uczestnicy, wykonując pastorałki i kolędy, m.in. chór Międzylesianie, a także orkiestra dęta  Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzylesiu dała swój popis.

Główną atrakcją Kiermaszu Adwentowego była szopka betlejemska z żywymi zwierzętami i świętą rodziną. Nie zabrakło również Krakowskiego Teatru Ulicznego przedstawiającego paradę na szczudłach. W trakcie imprezy rozstrzygnięty został konkurs na "Najładniejszą choinkę." Konkurs ogłoszony był z dwutygodniowym wyprzedzeniem, w dwóch kategoriach: pierwsza: rady sołeckie i stowarzyszenia z Polski i Czech, miejsca przedstawiają się następująco:

 

1 miejsce – SOŁECTWO POTOCZEK

 

2 miejsce – SOŁECTWO GOWORÓW

 

3 miejsce – SOŁECTWO SZKLARNIA

 

druga: szkoły, domy dziecka, domy  kultury z Polski i Czech.

 

1 miejsce – ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRAKTICKÁ A ZÁKLADNÍ ŠKOLA SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY€œ

 

2 miejsce – ZESPÓŁ SZKÓŁ W MIĘDZYLESIU

 

3 miejsce – SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE W MIĘDZYLESIU

 

A wśród wszystkich bezpośrednich uczestników projektu zostały rozlosowane nagrody zakupione w ramach projektu, a także ofiarowane przez Nadleśnictwo Międzylesie oraz burmistrza Miasta i Gminy Międzylesie.

 

DSC_0729.jpeg

Na inaugurację świątecznego oświetlenia, która odbyła się na rynku przed Urzędem Miasta i Gminy Międzylesie, mieszkańcy przyszli całymi rodzinami. To kolejny etap Kiermaszu Adwentowego robiący na uczestnikach wielkie wrażenie. Po wspólnym „odpaleniu” choinki w rynku, rozbłysły, nadając niepowtarzalny koloryt w mieście wszystkie iluminacje świąteczne.

Kolejny weekend to polsko-czeska Harcerska Wyprawa Wiedeńska po Betlejemskie Światełko Pokoju.

wiedeń.jpeg

 

13 grudnia 2014 r. Światło Pokoju zapalane zostało w Grocie Narodzenia Chrystusa. Co roku według tradycji jest przywożone z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze podczas uroczystości ekumenicznej przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Akcja obejmuje prawie całą Europę. Harcerze z Polski oraz Skauci z Czech, a także przedstawiciele innych Krajów Unii Europejskiej, którzy uczestniczą w uroczystości zabierają Światełko do swoich krajów.

 

wiedeń2.jpeg

 

 Sztafeta trafia do zakątków całej Europy. W ramach projektu po światełko wybrało się 27 osób, w tym 8 Skautów z Czech.

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 1099
W tym miesiącu: 40824
Od początku: 24172902
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne