Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

KOLĘDOWANIE 24.01.2015 R.

 

RELACJA TV KŁODZKO Z KOLĘDOWANIA 

Jubileuszowe, bo X Międzyleskie Kolędowanie, które odbyło się  24.01.2015 r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu, miało charakter nie tylko świąteczny, ale i ponadregionalny, na którym wyśpiewano i wygrano  najpiękniejsze polskie i czeskie kolędy i pastorałki.

Kolędowanie było trzecim, a zarazem ostatnim etapem Mikroprojektu: „Międzyleskie Tradycje Bożonarodzeniowe”, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „Przekraczamy granice”.

 

Szczególne czas, więc i rozpoczęcie wyjątkowe, z udziałem znamienitych gości. Cztery świece wigilijne zapalone zostały przez poseł na sejm RP  Monikę Wielichowską, starostę Kralik – Janę Ponocná, Burmistrza Tomasza Korczaka oraz ks.dziekana Jana Tracza.

 

We wspólnym kolędowaniu nie zabrakło śpiewających, grających i kolędujących. I tak, z naszych gminnych zespołów śpiewaczych dopisały zespoły z  Boboszowa, Długopola Górnego, Domaszkowa, Goworowa, Gajnika, Kamieńczyka, Lesicy i Niemojowa, Międzylesia, Różanki i Roztok oraz orkiestra dęta OSP z Międzylesia. Po raz pierwszy scena gościła szkolny  zespół wokalno-muzyczny  z Zespołu Szkół w Międzylesiu oraz dwa zespoły z Kralik: Žesťový soubor ZUŠ Králíky; Koledníci.  
Sala widowiskowa MGOK zdołała pomieścić 210 osób, w tym 40 z Czech. Dla uczestników biorących bezpośredni udział w kolędowaniu organizator zapewnił upominki w formie bombek okolicznościowych, kalendarzy, świec. Zapewniono również usługę cateringową.

 

Kolędowanie, to również czas na ogłoszenie przez Burmistrza wyników rozstrzygniętego konkursu na „Najładniejszą choinkę 2014”.

Nagrodzonych zostało 20 choinek i trzy szopki bożonarodzeniowe. I znowu ten sam problem, bo każda wyjątkowa, ale na „podium” stają zawsze trzy. I tak oto:

I miejsce – wieś Roztoki – za przesył dobrych myśli podróżującym

II miejsce wieś Damaszków – za świetlisty zawrót  głowy na rondzie

III miejsce wieś Kamieńczyk – za wyjście z tradycją z ukrycia

a pozostałe, również nagrodzone to:

Długopole Górne – za powtarzalność; Dolnik – za dar matki ziemi; Gajnik – za gwiazdkę, która spadła z nieba; Gniewoszów – za choinkę z czapką niewidką; Goworów – za aspiracje do kolejnej prestiżowej nagrody; Jaworek – za „niebycie” gorszym od świetlicy; Jodłów – za przyjęcie na siebie śniegu w nadmiarze; Lesica – za trwanie przy Maryi; Michałowice – za efekty po wizycie w SPA; Międzylesie – za dozgonną wierność; Nowa Wieś – za wierność dawnym strażakom; Pisary – za trzy w jednym; Potoczek – za powrót do zapomnianych cukierków sopelkowych; Różanka – za świąteczna urodę centrum wsi; Smreczyna – za uchronienie od zniszczenia; Szklarnia – za choinkę na BIS.

Wieś Goworów, Różanka i Roztoki, kolejny już rok, urządzają w swoich centrach wsi przepiękną szopkę bożonarodzeniową. Żyjemy nadzieją, że będą one inspiracją dla innych sołectw.

 

I jeszcze jeden moment wspólnego świętowania, zasługujący na uwagę….Otóż, wieloletni sołtys wsi Niemojów- Pani Natalia Nasielska, w miesiącu sierpniu br. obchodzić będzie piękny jubileusz 80-tej rocznicy urodzin. Zatem pamiętając, że to już niebawem, Burmistrz wręczył Pani Natalii  bukiet róż, przekazując najlepsze życzenia od wszystkich uczestników spotkania.

 

Kolejne Kolędowanie za nami. Zapisujemy w pamięci dobre chwile i ….. szykujemy repertuar na kolejne w przyszłym roku.

Wszystkim uczestnikom Kolędowania, organizatorom: pracownikom MGOK w Międzylesiu, pracownikom UMIG Międzylesie – za obecność i  zaangażowanie DZIĘKUJEMY.

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 2497
W tym miesiącu: 209249
Od początku: 22832919
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne