E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

logo uee.jpeg

Mikroprojekt „Międzyleskie Tradycje Bożonarodzeniowe” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013„Przekraczamy granice”

W dniu 26 sierpnia 2014 r. Gmina Międzylesie zawarła ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu Glacensis z/s w Kłodzku umowę nr PL.3.22/3.3.02/14.04263/293 o dofinansowanie Mikroprojektu pod tytułem „Międzyleskie Tradycje Bożonarodzeniowe ” w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 -2013.

Projekt "Międzyleskie Tradycje Bożonarodzeniowe" to kolejny projekt organizowany przez Gminę Międzylesie przy współudziale partnera czeskiego. Ideą projektu jest ukazanie polsko-czeskiej kultury obrzędów, poznanie tradycji polskich i czeskich Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczny czas Bożego Narodzenia pozwoli poznać zwyczaje i tradycje kultury sąsiada, przełamać bariery, wymienić doświadczenia.

W ramach projektu zorganizowany zostanie 6 grudniu 2014 r. w Międzylesiu Kiermasz Adwentowy pt. "Międzyleska Choinka". Już dziś zapraszamy wszystkich. Kiermasz odbywać będzie się na parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy Międzylesie. Startujemy o godz. 11.00.  Uczestnikami kiermaszu będą zespoły wystawiennicze, w tym 2 z Czech, którzy dla miłośników tradycji przygotują przyozdobione swoim rękodziełem choinki, mnóstwo stroików, kolorowych bombek, pachnących przyprawami pierników, przepyszne ciasta, a także potrawy kuchni wigilijnej zarówno polskiej jak i czeskiej. W trakcie imprezy odbędzie się koncert kolęd i pastorałek z Polski i Czech, występ amatorskiego teatru przedstawiający paradę na szczudłach, który wprowadzi w nastrój Świąt Bożego Narodzenia, a największą atrakcją będzie szopka betlejemska z żywymi zwierzętami i świętą rodziną. W trakcie imprezy rozstrzygnięty zostanie konkurs na "Najładniejszą choinkę." A wśród wszystkich bezpośrednich uczestników projektu zostaną rozlosowane 3 nagrody.

Kolejnym etapem to polsko-czeska Harcerska Wyprawa Wiedeńska po Betlejemskie Światełko Pokoju. Wyjazd po światełko betlejemskie odbędzie się 13 grudnia 2014 r. Światło Pokoju zapalane jest w Grocie Narodzenia Chrystusa. Co roku według tradycji jest przywożone z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze podczas uroczystości ekumenicznej przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Akcja obejmuje prawie całą Europę. Harcerze z Polski oraz Skauci z Czech, a także przedstawiciele innych Krajów Unii Europejskiej, którzy uczestniczą w uroczystości zabierają Światełko do swoich krajów. Sztafeta trafia do zakątków całej Europy. Po przybyciu Harcerzy z Polski oraz Skautów z Czech światełko zostanie udostępnione wszystkich chętnym mieszkańcom.

Ostatnim etapem projektu jest organizacji 24 stycznia 2015 r. Międzyleskiego Kolędowania, w którym udział wezmą  zespoły śpiewaczy, orkiestra dęta OSP z Polski i  Chór z Kralik, wykonując koncert najpiękniejszych polskich i czeskich kolęd i pastorałek. W imprezie uczestniczyć będą przedstawiciele samorządów z Międzylesia i Kralik, Rady Sołeckie, OSP, Stowarzyszenia i Parafie.

Realizacja tego typu imprez to wspaniała okazja do krzewienia polskiego, a w tym projekcie również czeskiego, dziedzictwa kulturowego zaklętego w dźwiękach muzycznych opowieści o świętach, ale także pokazanie tradycji, obyczajów, a co najważniejsze niezwykłej atmosfery związanej ze świętami panującej w obu przygranicznych Gminach. 

 

REGULAMIN KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ CHOINKĘ

 

 1. Organizator nie zapewnia choinek, każdy wykonawca zobowiązany jest zapewnić sobie żywe drzewko, sztuczne choinki nie będą brane pod uwagę.
 1. Drzewko powinno być ozdobione wykonanymi ręcznie ozdobami, zakupione, gotowe bombki i inne ozdoby nie będą brane pod uwagę.
 1. Powołana komisja w składzie 5-cio osobowym będzie oceniać przyozdobione choinki w dniu 6 grudnia 2014 r. podczas odbywającego się Kiermaszu Adwentowego pt. „Międzyleska Choinka”. Komisja będzie brała pod uwagę przede wszystkim:
 • ilość ozdób,  pracochłonność wykonanych elementów, kompozycję,  efekt całościowy.
 1. Każdy z wykonawców do konkursu może zgłosić tylko jedną choinkę.
 1. Konkurs będzie odbywać się w dwóch kategoriach:
 • Pierwsza: rady sołeckie i stowarzyszenia z Polski i Czech
 • Druga: szkoły, domy dziecka, domy  kultury z Polski i Czech.
 1. W każdej z kategorii przyznawane będą nagrody za 3 pierwsze miejsca.
 1. Każdy wykonawca uczestniczący w konkursie otrzyma upominek  za udział w konkursie.
 1. Chęć udziału w konkursie na Najładniejszą Choinkę, który odbywać będzie się podczas Kiermaszu Adwentowego pt. „Międzyleska Choinka” w dniu 6 grudnia 2014 r. należy zgłaszać osobiście  w Urzędzie Miasta i Gminy w Międzylesiu w Referacie Organizacyjnym, pokój nr 11 lub telefonicznie pod nr 74 8 126 374, 74 8 126 327, 74 8 126 347  wew. 25 w terminie do 2 grudnia 2014 r. do godz. 15.00.

 

OJ DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO W GMINIE MIĘDZYLESIE

 

DSC_0396.jpeg

 

Po raz pierwszy przy współudziale partnera czeskiego zorganizowano w Międzylesiu 6 grudnia 2014 r. Kiermasz Adwentowy pn. „Międzyleska Choinka.” Świąteczną atmosferę zapewniły liczne atrakcję. Mimo niesprzyjającej aury, atmosferę rozgrzewał świąteczny nastrój panujący w tym dniu. Imprezę tradycyjnie rozpoczął burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie Tomasz Korczak.

DSC_0472.jpeg

 

W atmosferze oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, przy dźwiękach kolęd i pastorałek mieszkańcy gminy oraz Goście mogli zrobić przedświąteczne zakupy m.in. można było zakupić przyozdobione swoim rękodziełem choinki, mnóstwo stroików, kolorowych bombek, pachnących przyprawami pierników oraz przepyszne ciasta. Można było skonsumować potrawy, nie zabrakło kuchni wigilijnej zarówno polskiej jak czeskiej.

DSC_0504.jpeg

 

Organizatorzy imprezy zapewnili stanowiska handlowe (budki wystawiennicze), gdzie każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Było dużo towarów przydatnych w okresie świątecznym, takich jak: choinki, ozdoby świąteczne, słodycze, zabawki, upominki, jemioły, itp.

W części artystycznej można było obejrzeć występy dzieci i młodzieży, m.in. z Mateřská škola Moravská, Králíkyâ, Samorządowego Przedszkola w Międzylesiu, Zespołu Szkół w Międzylesiu, nie zabrakło również grupy GPS prowadzonej przez ks. Roberta Krupę. Pojawili się również starsi  uczestnicy, wykonując pastorałki i kolędy, m.in. chór Międzylesianie, a także orkiestra dęta  Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzylesiu dała swój popis.

Główną atrakcją Kiermaszu Adwentowego była szopka betlejemska z żywymi zwierzętami i świętą rodziną. Nie zabrakło również Krakowskiego Teatru Ulicznego przedstawiającego paradę na szczudłach. W trakcie imprezy rozstrzygnięty został konkurs na "Najładniejszą choinkę." Konkurs ogłoszony był z dwutygodniowym wyprzedzeniem, w dwóch kategoriach: pierwsza: rady sołeckie i stowarzyszenia z Polski i Czech, miejsca przedstawiają się następująco:

 

1 miejsce – SOŁECTWO POTOCZEK

 

2 miejsce – SOŁECTWO GOWORÓW

 

3 miejsce – SOŁECTWO SZKLARNIA

 

druga: szkoły, domy dziecka, domy  kultury z Polski i Czech.

 

1 miejsce – ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRAKTICKÁ A ZÁKLADNÍ ŠKOLA SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY€œ

 

2 miejsce – ZESPÓŁ SZKÓŁ W MIĘDZYLESIU

 

3 miejsce – SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE W MIĘDZYLESIU

 

A wśród wszystkich bezpośrednich uczestników projektu zostały rozlosowane nagrody zakupione w ramach projektu, a także ofiarowane przez Nadleśnictwo Międzylesie oraz burmistrza Miasta i Gminy Międzylesie.

 

DSC_0729.jpeg

Na inaugurację świątecznego oświetlenia, która odbyła się na rynku przed Urzędem Miasta i Gminy Międzylesie, mieszkańcy przyszli całymi rodzinami. To kolejny etap Kiermaszu Adwentowego robiący na uczestnikach wielkie wrażenie. Po wspólnym „odpaleniu” choinki w rynku, rozbłysły, nadając niepowtarzalny koloryt w mieście wszystkie iluminacje świąteczne.

Kolejny weekend to polsko-czeska Harcerska Wyprawa Wiedeńska po Betlejemskie Światełko Pokoju.

wiedeń.jpeg

 

13 grudnia 2014 r. Światło Pokoju zapalane zostało w Grocie Narodzenia Chrystusa. Co roku według tradycji jest przywożone z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze podczas uroczystości ekumenicznej przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Akcja obejmuje prawie całą Europę. Harcerze z Polski oraz Skauci z Czech, a także przedstawiciele innych Krajów Unii Europejskiej, którzy uczestniczą w uroczystości zabierają Światełko do swoich krajów.

 

wiedeń2.jpeg

 

 Sztafeta trafia do zakątków całej Europy. W ramach projektu po światełko wybrało się 27 osób, w tym 8 Skautów z Czech.

 

 

MIĘDZYLESKIE KOLĘDOWANIE 24.01.2015R.

 RELACJA TV KŁODZKO Z KOLĘDOWANIA 

Jubileuszowe, bo X Międzyleskie Kolędowanie, które odbyło się  24.01.2015 r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu, miało charakter nie tylko świąteczny, ale i ponadregionalny, na którym wyśpiewano i wygrano  najpiękniejsze polskie i czeskie kolędy i pastorałki.

Kolędowanie było trzecim, a zarazem ostatnim etapem Mikroprojektu: „Międzyleskie Tradycje Bożonarodzeniowe”, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „Przekraczamy granice”.

 

 

Szczególne czas, więc i rozpoczęcie wyjątkowe, z udziałem znamienitych gości. Cztery świece wigilijne zapalone zostały przez poseł na sejm RP  Monikę Wielichowską, starostę Kralik – Janę Ponocná, Burmistrza Tomasza Korczaka oraz ks.dziekana Jana Tracza.

 

 

We wspólnym kolędowaniu nie zabrakło śpiewających, grających i kolędujących. I tak, z naszych gminnych zespołów śpiewaczych dopisały zespoły z  Boboszowa, Długopola Górnego, Domaszkowa, Goworowa, Gajnika, Kamieńczyka, Lesicy i Niemojowa, Międzylesia, Różanki i Roztok oraz orkiestra dęta OSP z Międzylesia. Po raz pierwszy scena gościła szkolny  zespół wokalno-muzyczny  z Zespołu Szkół w Międzylesiu oraz dwa zespoły z Kralik: Žesťový soubor ZUŠ Králíky; Koledníci.  
Sala widowiskowa MGOK zdołała pomieścić 210 osób, w tym 40 z Czech. Dla uczestników biorących bezpośredni udział w kolędowaniu organizator zapewnił upominki w formie bombek okolicznościowych, kalendarzy, świec. Zapewniono również usługę cateringową.

 

 

Kolędowanie, to również czas na ogłoszenie przez Burmistrza wyników rozstrzygniętego konkursu na „Najładniejszą choinkę 2014”.

Nagrodzonych zostało 20 choinek i trzy szopki bożonarodzeniowe. I znowu ten sam problem, bo każda wyjątkowa, ale na „podium” stają zawsze trzy. I tak oto:

I miejsce – wieś Roztoki – za przesył dobrych myśli podróżującym

II miejsce wieś Damaszków – za świetlisty zawrót  głowy na rondzie

III miejsce wieś Kamieńczyk – za wyjście z tradycją z ukrycia

a pozostałe, również nagrodzone to:

Długopole Górne – za powtarzalność; Dolnik – za dar matki ziemi; Gajnik – za gwiazdkę, która spadłaz nieba; Gniewoszów – za choinkę z czapką niewidką; Goworów – za aspiracje do kolejnejprestiżowej nagrody; Jaworek – za „niebycie” gorszym od świetlicy; Jodłów – za przyjęcie na siebieśniegu w nadmiarze; Lesica – za trwanie przy Maryi; Michałowice – za efekty po wizycie w SPA;Międzylesie – za dozgonną wierność; Nowa Wieś – za wierność dawnym strażakom; Pisary – za trzyw jednym; Potoczek – za powrót do zapomnianych cukierków sopelkowych; Różanka – za świąteczna urodę centrum wsi; Smreczyna – za uchronienie od zniszczenia; Szklarnia – za choinkę na BIS.

Wieś Goworów, Różanka i Roztoki, kolejny już rok, urządzają w swoich centrach wsi przepiękną szopkę bożonarodzeniową. Żyjemy nadzieją, że będą one inspiracją dla innych sołectw.

 

 

I jeszcze jeden moment wspólnego świętowania, zasługujący na uwagę….Otóż, wieloletni sołtys wsi Niemojów- Pani Natalia Nasielska, w miesiącu sierpniu br. obchodzić będzie piękny jubileusz 80-tej rocznicy urodzin. Zatem pamiętając, że to już niebawem, Burmistrz wręczył Pani Natalii  bukiet róż, przekazując najlepsze życzenia od wszystkich uczestników spotkania.

 

 

Kolejne Kolędowanie za nami. Zapisujemy w pamięci dobre chwile i ….. szykujemy repertuar na kolejne w przyszłym roku.

Wszystkim uczestnikom Kolędowania, organizatorom: pracownikom MGOK w Międzylesiu, pracownikom UMIG Międzylesie – za obecność i  zaangażowanie DZIĘKUJEMY.

 

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 282
W tym miesiącu: 43211
Od początku: 24175289
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne