E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Podsumowanie projektu „MIĘDZYLESIE - TWÓJ POMYSŁ NA KULTURĘ”!

 

W maju 2014 r. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu zainicjował projekt „Międzylesie - Twój pomysł na kulturę”. Jego realizacja była możliwa dzięki środkom finansowym Narodowego Centrum Kultury, przyznawanym w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014”. Projekt podsumowaliśmy 26 października spotkaniem otwartym z mieszkańcami. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło na sali Ośrodka Kultury ponad sto osób. Był tam między innymi animator z Narodowego Centrum Kultury, który pogratulował pomysłodawcom inicjatyw, a Ośrodkowi Kultury sprawnej organizacji i realizacji całego wydarzenia.

 

Prezentacja ostatniej z wybranych inicjatyw „Guda Obend czyli tradycja w nowej odsłonie” odbyła się 11 listopada w Bibliotece Publicznej w Międzylesiu. Inicjatywa  polegała na przygotowaniu i wydaniu Międzyleskiego kalendarza. (…) Ta inicjatywa to próba nawiązania do tradycji przedwojennego regionalnego kalendarza dla mieszkańców dawnego hrabstwa Kłodzkiego, znanego pod nazwą ,,Guda Obend. Glatzer Volkskalender” . Kalendarz ów otrzymywali mieszkańcy naszej okolicy cyklicznie od 1911r. do 1942r. i dzięki niemu zaznajamiali się z ciekawostkami dotyczącymi historii swojej ziemi, twórczością lokalnych artystów czy osobliwościami przyrodniczymi terenu . Podstawową cześć Kalendarza stanowiły oczywiście strony poświęcone kolejnym miesiącom danego roku, zatem pozycja ta zawierała oprócz części edukacyjno-poznawczej zarówno część praktyczną, wzbogaconą o elementy niosące rozrywkę (rebusy, zagadki) i wytchnienie od trudów codzienności (twórczość literacka i plastyczna okolicznych artystów, m.in. rysunki znanego Międzylesianom Josepha A. Pausewanga). Znaczna część prezentowanych w „Guda Obend” utworów literackich zapisana była w dialekcie kłodzkim, lokalnej odmianie języka niemieckiego, dziś już nieistniejącym. Twórcy Kalendarza duże znaczenie przykładali do ciągłego podkreślania odrębności i niepowtarzalnej wartości lokalnych tradycji oraz ludzi, którzy tworzą ową niepowtarzalność. My również, poprzez nasz Kalendarz, chcemy zwrócić Państwa uwagę na to, co jej często umyka – otóż rozejrzyjmy się razem dookoła: piękna okolica, częściowo tylko znana historia przedwojenna, losy ludzkie, polskie i niemieckie, poplątane przez wojnę, wspaniali artyści o których wie tylko niewielu… Wszystko to razem tworzy wspaniałą całość, o której możemy z dumą powiedzieć – to nasz Dom, jesteśmy stąd”- mówi jedna z pomysłodawczyń projektu, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Międzylesiu Beata Muszyńska.

               

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu składa serdecznie podziękowania dla liderów i pomysłodawców oraz uczestników zrealizowanych inicjatyw.

 

Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronach: www.mgok.eu/projekty/dom-kultury-plus, www.facebook.com/MiedzylesiePomyslNaKulture

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 408
W tym miesiącu: 38012
Od początku: 24386904
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne