ROZMOWA Z KARELEM TRAVNICKIEM PREZESEM ZARZĄDU
FIRMY NRT POLSKA SP. Z O.O.
Może na początek parę słów o firmie, kiedy powstała, czym się zajmuje…
Firma NRT Polska Sp. z o.o. jest spółką celową powołaną przez głównego inwestora i dedykowaną realizacji inwestycji. Została ona powołana umową spółki z dnia 26.07.2010r. Spółka została przejęta jako spółka celowa przez strategicznego inwestora zagranicznego (Noen Recycling & Technologies s.r.o. w Pradze) w 2012 roku i obecnie działalność operacyjna spółki związana jest z realizacją wdrożenia innowacyjnej na skalę światową technologii chemicznej depolimeryzacji odpadowego politereftalanu etylenu, będącej przedmiotem wynalazku opisanego w patentach: czeskim nr CZ299908 oraz europejskim nr EP2176327.
Projekt „Pierwsze komercyjne wdrożenie opatentowanej technologii chemicznej depolimeryzacji politereftalanu etylenu” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Jakie działania produkcyjne planuje firma NRT Polska w swoim zakładzie na terenie naszej gminy ?
Planujemy stworzenie technologii, dzięki której powstaną nowe innowacyjne produkty, które swoimi cechami jakościowymi i funkcjonalnościami użytkowymi będą w znaczący sposób odróżniać się od produktów obecnie dostępnych na rynku światowym:
1. kwas tereftalowy w jakości polimerowej: r-PTA (recycledpurifiedterephtalicacid)- produkt green, oraz
2. glikol etylenowy w jakości polimerowej: r-MEG (recycledmonoethylenglykol)- produkt reek.
Produkty powstaną przez technologie przerabiania odpadowego PET (butelki i podobne)
Czy inwestycja ta gwarantuje bezpieczeństwo dla środowiska i mieszkańców miasta ?
Mikrofalowa technologia recyklingu odpadowego materiału PET ma istotny i jednoznacznie pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ jako jedyna rozwiązuje problem odpadowego PET poprzez jego przemianę w pełnowartościowe produkty, służące do produkcji nowego PET. Cały proces technologiczny nie wymaga dużych nakładów energii i nie emituje żadnych gazów cieplarnianych. Ponadto technologia jest kompleksowym rozwiązaniem bezodpadowym, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.
Jakie są plany związane z zatrudnieniem w nowym zakładzie ?
W pierwszym etapie naszej działalności planujemy zatrudnić 15-20 osób, w późniejszym czasie rozszerzymy ilość etatów do 40 osób.
Jak wygląda współpraca NRT Polska z władzami miasta oraz innymi instytucjami w powiecie ?
Współpraca naszej firmy z władzami miasta układa się bardzo dobrze. Dzięki aktywnemu i pomocnemu podejściu administracji gminy, w sprawie potencjalnego usytuowania naszego projektu na obszarze gminy, mieliśmy możliwość zakupienia właściwego gruntu dla realizacji projektu w Międzylesiu, a także zaopatrzyć w kompletną dokumentację do rozpoczęcia prac. Chcemy podziękować burmistrzowi Międzylesia Tomaszowi Korczakowi i jego współpracownikom. Mamy również nadzieję, że i w przyszłości będziemy utrzymywać dobre stosunki z władzami miasta oraz innymi instytucjami powiatowymi dla rozwoju gminy Międzylesie i polsko-czeskiej współpracy.
Kiedy planowane jest otwarcie i uruchomienie zakładu ?
Otwarcie i uruchomienie zakładu jest zaplanowane na IV kwartał przyszłego roku
WIZUALIZACJA ZAKŁADU W MIĘDZYLESIU