Realizujemy wspólne pomysły!
Flash Mob, Kino plenerowe na Zamku, Nordic Walking, Klub Miłośników Tańca czy warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych, to tylko kilka z wydarzeń, które będą realizowane we wrześniu, październiku i listopadzie przez Ośrodek Kultury w Międzylesiu i mieszkańców Gminy!
W ogłoszonym konkursie „Międzylesie – Twój pomysł na kulturę” mieszkańcy gminy Międzylesie zgłosili łącznie 16 projektów. Wybrano 6 różnorodnych inicjatyw, które będą realizowane w różnych miejscach, głównie w Międzylesiu, ale również we wsi Gajnik w okresie od września do listopada 2014 r. Działania wspólnie z autorami inicjatyw rozpoczynamy już 5 września Flas Mob’em na Rynku w Międzylesiu i Kinem plenerowym na Zamku. Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy i okolic. Poniżej znajdują się opisy inicjatyw.
WSTĘP WOLNY na wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu.
O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń (ograniczona liczba miejsc).
Zapisy i szczegółowe informacje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu:
Pl. Wolności 15, 57-530 Międzylesie, tel. 74 812 63 43
e-mail: oraz na stronie: www.mgok.eu/projekty/dom-kultury-plus, https://www.facebook.com/MiedzylesiePomyslNaKulture
Flash Mob „MiędzyLudźmiLesie”
O umówionej godzinie wszyscy chętni ustawią się wzdłuż głównej ulicy Międzylesia lub też wokół fontanny i będą trzymać w uniesionych rękach gałęzie drzew, stając się „żywym drzewem”. Ma to być nawiązanie do nazwy Międzylesie i do herbu miasta. Wśród „żywych drzew” spacerował będzie wycięty z kartonu herbowy wilk.
Termin: 5.09 g. 12.00
Miejsce: Rynek w Międzylesiu
Kino plenerowe na Zamku „Klub filmowy pod chmurką”
Inicjatywa przewiduję projekcje 4 filmów w pierwszy wrześniowy weekend (2 w piątek i 2 w sobotę) na świeżym powietrzu w wyśmienitym historycznym klimacie na dziedzińcu zamkowym w Międzylesiu. Inicjatorzy chcą, aby inicjatywa zapoczątkowała regularne spotkania filmowe na dziedzińcu Zamku, które będą kontynuowane w kolejnych latach.
Termin: 5-6.09 ok. g. 20.00 (dwa seanse każdego wieczoru)
Miejsce: Dziedziniec Zamku w Międzylesiu
Klub Miłośników Tańca
Warsztaty tańca polskiego i towarzyskiego dla młodzieży i osób dorosłych.
W czasie zajęć uczestnicy będą poznawać polskie tańce narodowe oraz wybrane tańce towarzyskie. Zajęcia prowadził będzie autor projektu oraz zaproszony instruktor tańca. Odbędą się również dwa spotkania warsztatowe z krawcową, która nauczy uczestników jak samodzielnie uszyć elementy strojów do tańca. Planowany jest wspólny wyjazd na prezentację do Nowej Rudy gdzie odbędzie się konkurs tańców polskich w formie towarzyskiej. Działania zakończą się pokazem tanecznym, prezentacją multimedialną, propagującą edukację taneczną wśród młodzieży i dorosłych. Projekt ma uwrażliwić uczestników na tradycję i pokazać, że kultura rodzima (ludowa) nie jest mniej wartościowa. Celem jest stworzenie stałej grupy, która będzie rozwijała swoją pasję oraz będzie prezentowała się w środowisku lokalnym. Autorka inicjatywy planuje kontynuować warsztaty taneczne również po zakończeniu zadania.
Terminy spotkań:
5 września, g. 18.00-20.00 spotkanie organizacyjne;
12 września, g. 18.00-20.00;
19 września, g. 18.00-20.00;
26-27 września, g. 18.00-20.00;
3-4 października, g. 18.00-20.00;
10 października, g. 18.00-20.00;
17 października, g. 18.00-20.00;
26 października g. 17.00 pokaz powarsztatowy.
Miejsce: Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu
Bierz kijki i ruszaj z nami – poznaj piękno naszej Gminy.
Wykłady i warsztaty Nordic Walking
Inicjatywa zakłada przeprowadzenie wykładów i warsztatów Nordic Walking podczas których jego uczestnicy zostaną przeszkoleni w zakresie prawidłowej techniki marszu z kijkami przez certyfikowanego instruktora. Osoby używające kijki będą mogły doskonalić poprawność chodu, a osoby chcące rozpocząć przygodę z Nordic Walking dostaną możliwość sprawdzenia czy taka forma spędzania wolnego czasu im odpowiada. Uczestnicy będą mieli możliwość brania udziału w warsztatach, wędrówkach i wykładach poświęconych NW. Przyczyni się to do integracji lokalnej społeczności, mającej wymiar międzypokoleniowy oraz do działań na rzecz dobra wspólnego jakim będzie wspólne wyznaczenie bezpiecznych i atrakcyjnych tras do wędrówek NW. Projekt zakończy się zawodami NW.
Terminy spotkań:
6.09 g.16.00 - szkolenie w zakresie prawidłowej techniki marszu z kijkami –MGOK Międzylesie;
7.09 g. 16.00 - ćwiczenie prawidłowej techniki chodu NW w terenie - Stadion Miejski w Międzylesiu;
20.09 g. 16.00 - wyznaczanie i oznakowanie 4 tras NW- tereny zielone gminy Międzylesie;
4.10 g.16.00 - wspólne wyjście NW - trasa łatwa „Trzy Dworki”;
18.10 g.16.00 - wspólne wyjście NW- trasa trudna w stronę Lesicy;
26.10 g. 11.00 - zawody NW, podsumowanie projektu - Stadion Miejski w Międzylesiu.
Klub inicjatyw twórczych. Cykl wydarzeń artystyczno-kulturalnych.
Główną ideą projektu jest stworzenie cyklu wydarzeń artystyczno-kulturalnych odbywających się regularnie, mających za zadanie zaspokojenie i realizację potrzeb twórczych młodzieży i osób dorosłych. Celem inicjatywy ma być wyłonienie wśród uczestników zajęć grupy liderów młodzieżowych i udzielenie im pomocy w realizacji innych twórczych działań przy wsparciu osób prowadzących warsztaty oraz pracowników MGOK. Powstały w ten sposób Klub Inicjatyw Twórczych zaktywizuje i międzypokoleniowo zintegruje społeczność lokalną, umożliwi lepszy przepływ pomysłów i komunikację, umożliwi pomoc w realizacji kolejnych inicjatyw.
Warsztaty artystyczne młodzieży:
Warsztaty poetyckie
Podczas warsztatów uczestnicy będą pisać wiersze, poznawać techniki pisania, dyskutować o powstałych tekstach z zaproszoną poetką a także prezentować swoją twórczość na wieczorku poetyckim.
27.09 g. 15.00 – 16.30
28.09 g. 17.00 -18.30 wieczorek poetycki z Lilianą Kucfir
Warsztaty muzyczne – gry i robienia bębnów
W programie warsztatów muzycznych – gry i robienia bębnów przewidziana jest nauka wykonania prostego bębna oraz wydobywania określonych dźwięków i podstawowych rytmów.
2.10 g. 16.00-17.00
4.10 g. 11.00-12.00
5.10 g. 11.00-12.00
7.10 g. 16.00-17.00
Warsztaty tworzenia biżuterii artystycznej
Na warsztatach tworzenia biżuterii artystycznej i rękodzieła za pomocą sztuki artystycznego wiązania węzłów (makramy) uczestnicy zdobędą umiejętności stosowania technik makramy i wykorzystania poznanych węzłów i splotów do wykonania m.in. bransoletek, naszyjników, pasków, torebek a także form użytkowych i innych ozdób.
24.10 g. 15.30-17.30
25.10 g. 12.00-15.00
26.10 g. 12.00-15.00
Warsztaty plastyczne, malowanie na szkle
W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z podziałem technik malarskich na szklanym podobraziu oraz poznawanie technologii malowania na szkle.
4.10 g. 10-12
Wszystkie zajęcia będą się odbywały w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu.
Można zgłosić się tylko na jeden wybrany warsztat.
Warsztaty Carvingowe – artystyczne dekorowanie gotowych potraw
Warsztaty polegają na nauce artystycznego dekorowania gotowych potraw. Certyfikowany instruktor przeprowadzi krótki kurs dla osób zainteresowanych tym tematem.
Termin: 25-26.10, g. 12.00-14.00
Miejsce: Ośrodek Kultury w Międzylesiu
Cykl spotkań „Projekcje i podróże” Gajnik 2014
Spotkania z podróżnikami oraz prezentacje multimedialne.
Spotkania z podróżnikami oraz prezentacje multimedialne mają umożliwić wirtualną wycieczkę w inne zakątki świata osobom, które takiej możliwości nie posiadają z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na taki wyjazd. Podczas obydwu spotkań równolegle na placu przy świetlicy będzie odbywał się wiejski festyn, na który również serdecznie zapraszamy.
13 września
g. 16.00 Dożynki Wiejskie - wiata przy świetlicy w Gajniku
g. 17.00 Projekcje i podróże, spotkanie pierwsze: "Chiny, opowieść z drogi, pokaz slajdów"
g. 20.00 Zabawa przy muzyce mechanicznej.
27 września
g. 16.00 rozpoczęcie festynu obok świetlicy w Gajniku
g. 17.00 Świetlica w Gajniku, Projekcje i podróże, spotkanie drugie: "Świat na wyciągnięcie ręki"
g. 19.00 Ognisko.
Miejsce: świetlica we wsi Gajnik
Spotkanie i wycieczka „Wieś – WIDMO – Czerwony Strumień”
Projekt polega na zorganizowania spotkania dla młodzieży i przeprowadzeniu jednodniowej wycieczki do nieistniejącej już wsi Czerwony Strumień. Ma przybliżyć historię wsi, która już nie istnieje, opowiedzieć historię o tamtych czasach i ludziach. Przewodnik PTTK przybliży historię wsi Czerwony Strumień. Planowana jest również instalacja artystyczna oraz wspólne śpiewanie i biesiadowanie przy ognisku.
Miejsce: wieś Czerwony Strumień (wyruszamy spod Gimnazjum w Międzylesiu).
Guda Obend czyli tradycja w nowej odsłonie
Wydanie kalendarza i spotkanie z mieszkańcami
Projekt polega na przygotowaniu i wydaniu drukiem kalendarza na rok 2015 w formie zeszytowej, wzorując się na archiwalnych egzemplarzach kalendarza Guda Obend, będących w posiadaniu Izby Regionalnej przy Bibliotece P.M.iG. Międzylesie. Inicjatywa tego rodzaju już raz się powiodła na tym terenie i był to właśnie inspirujący ten projekt, przedwojenny kalendarz „Guda Obend”. Kalendarz obok części chronologicznej zawiera również część informacyjną. Ma za zadanie zainteresować mieszkańców publikacją oraz pobudzić do aktywnego udziału w edycji kolejnych roczników kalendarza poprzez dostarczenie pomysłów na tematykę części informacyjnej.
Termin: listopad 2014
Miejsce: Biblioteka Publiczna w Międzylesiu
Na spotkaniu podsumowującym, które odbędzie się 26 października o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury autorzy inicjatyw zaprezentują mieszkańcom rezultaty przeprowadzonych działań oraz zastanowią się nad możliwością kontynuacji swoich pomysłów.
Wydarzenie objęte jest patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Międzylesie.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu – Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014.