E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

 

DOŻYNKI GMINNE -  ROZTOKI 2014 

DSC_0987.jpeg

 

W dniu 31 sierpnia br. korowód dożynkowy składający się z 19-tu delegacji, z pięknymi wieńcami dożynkowymi, prowadzony przez orkiestrę OSP Międzylesie oraz starostów dożynek małż. Jana i Bogumiłę Koczergo – przemaszerował przez część wsi Roztoki pomysłowo udekorowanej na boisko sportowe, by tam radować się ze święta plonów.

 

 

 

Dożynki rozpoczęto mszą świętą dziękczynną za szczęśliwie plony, koncelebrowaną przez ks. Biskupa Adama Bałabucha, któremu towarzyszyli wszyscy księża z Dekanatu międzyleskiego, na czele z dziekanem Janem Traczem.

Biskup nie szczędził ciepłych słów wszystkim, którzy pracują na roli i zbierają zeń plony, życząc zebranym błogosławieństwa Bożego.

 

 

Tradycyjnie, starostowie dożynek – Jan i Bogumiła Koczergo, przekazali Burmistrzowi Tomaszowi Korczakowi – bochen chleba, by podzielił się nim z przybyłymi na tę uroczystość, natomiast sołtys wsi – Zbigniew Borodzicz, atrybut dożynek – sierp, wręczył przyszłemu organizatorowi dożynek 2015, sołtysowi wsi Smreczyna – Januszowi Bańkowskiemu.

Zdaniem Burmistrza, dzielenie chlebem „równo” jest, mimo wieloletniej pracy i doświadczenia, wiecznie trudnym zadaniem.

W łamaniu chleba i jego dzieleniu się z obecnymi na dożynkach jak zwykle pomagali przybyli sołtysi.

 

Pozytywnym zaskoczeniem dla zebranych było wręczenie przez sołtysa wsi – Pana Zbigniewa Borodzicza, wyróżnień-  „Przyjaciel Roztokdla: Pana Tadeusza Farbotko z Goworowa; Zbigniewa Sobańskiego z Poznania ( pochodzący z Roztok), Nadleśnictwa Międzylesie.

Wyróżnienia są formą podziękowania za okazaną pomoc dla wsi na różnych płaszczyznach podejmowanych działań.

Święto gminne swoją obecnością zaszczycili: starosta Powiatu Kłodzkiego – Maciej Awiżeń, oraz radny województwa dolnośląskiego -  Zbigniew Szczygieł.

 

……w tym czasie, słońce dyskretnie schowało się za nadciągające obłoczki……

Konkursy gminne

Kolejny już raz rozstrzygnięto konkurs gminny pn. „Jaki mój dom-taka moja gmina”, który jest rozgrywany w czterech kategoriach. W roku bieżącym w konkursie uczestniczyło 40. podmiotów. A oto zwycięzcy:

- Kat. „Certyfikowane gospodarstwo rolne”: I miejsce – Pawelec Jan Goworów 49; II m.Izabela Kulbaka Goworów 8; III m. Juraszek Janina Smreczyna 41.

- Kat. „Certyfikowana posesja”: I miejsce Barbara Mońko-Zięba Potoczek 8a; II m. Marek Gliński Domaszków ul. Polna 18; III m. Janina Ratuszniak Międzylesie, ul Sobieskiego 22.

- Kat. Certyfikowana Wspólnota Mieszkaniowa”: I miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa Różanka 71; II m. Wspólnota Mieszkaniowa  Domaszków, ul. Śnieżna 5; III m. Wspólnota Mieszkaniowa Międzylesie, ul. Wojska Polskiego 8.

- Kat. „Certyfikowana Miejscowość Aktywna” – sołectwo ROZTOKI !!

Zarówno zwycięzcy, jak i pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni.

……….niebo coraz ciemniejsze, a chmury złowrogo straszą swoim wyglądem………..

Istotnym novum było ogłoszenie wyników konkursu pn. „Wzorcowa segregacja śmieci”, w którym udział wzięły wszystkie sołectwa z gminy Międzylesie pod auspicjami Prezesa Zakładu Usług Komunalnych – Krzysztofa Kowalskiego. Nie jest to łatwe zadanie dla społeczności wiejskich, bo każdy ma swoja filozofię na gromadzenie odpadów w tzw. „gniazdach”. Jednakże spośród naszych wsi wyłoniono te najlepsze, dla których segregacja odpadów to powszedniość.

Nagrodzeni to:

- I miejsce – sołectwo Różanka; II m. sołectwo Goworów; III m. sołectwo Nowa Wieś. Wyróżnienie przyznano dla sołectwa Jaworek i Gajnik.

Zwycięzcy otrzymali również nagrody materialne.

Sołectwom dziękujemy za zaangażowanie się w tę formę współpracy/rywalizacji, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu.

„Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”

W czasie, kiedy ogłaszano wyniki konkursów, sołtysi wsi głosowali na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. A zadanie nie było łatwe, bo wieńców wiele, każdy w swej formie i treści szczególny, a tylko jeden „pojedzie” na dożynki powiatowe do Wambierzyc.

Zadanie trudne dla oceniających,  jednakże wyniki były jednobrzmiące:

- I miejsce – wieniec dożynkowy sołectwa Boboszów!

- II m. wieniec dożynkowy sołectwa Goworów

- II m. wieniec dożynkowy sołectwa Długopole Górne

Gratulujemy!

_IGP5044.jpeg

Kolejny raz, bo w ub. roku również, Panie ze wsi Boboszów pojadą ze swoim, jakże okazałym, wieńcem na dożynki powiatowe do Wambierzyc, organizowane w dniu 7. września br. na błoniach Bazyliki.

Wielkie gratulacje i wyrazy szacunku dla wszystkich, którzy angażują się w kultywowanie tradycji ludowej dożynek.  Plecenie wieńca to mimo wszystko wielka sztuka.

………oficjala część „za nami”, a przed nami…..chyba ulewa!! ………………………..

Występy zespołów śpiewaczych

Jak zwykle nie zawiodły nasze rodzime zespoły: Długopolanie, Międzylesianie, Boboszowianie, Róża, Oset oraz Akademia Ruchu z Goworowa. Zawsze można na nie liczyć, bez względu na okoliczności: czy słońce, czy deszcz.

………………jeszcze moment i………..z nieba leje się niczym z cebra!!!!…………………

Tak więc, w chwili, kiedy na scenie wystąpił zespół Długopolanie, na dobre rozpętała się ulewa. Wszyscy skupieni blisko siebie, wsłuchiwali się w śpiew zespołu i melodię deszczu bębniącego po „dachach” namiotów. Kto był bardziej słyszalny? Trudno ocenić. Zależy, gdzie kto wówczas stał.

I tak, w takiej oto scenerii, już do końca występowały kolejne zespoły: Międzylesianie, Oset, Róża, Boboszowianie, a Panie z Akademii Ruchu z Goworowa „poszły na całość” i w wypracowanym na solennych próbach rytmie, wytańczyły własne utwory w błocie, które już w znacznym stoniu pokrywało nawierzchnię murawy, miejsce spotkania.

 

 

Pomimo zmiennej i kapryśniej pogody dożynki były udane.

……………a później… a później już wszyscy bawili się przy śpiewie i muzykowaniu Pana Żaby……..

Post scriptum

Gospodarze dożynek – mieszkańcy wsi Roztoki, stanęli na wysokości zadania, by przybyłym gościom nie zabrakło bardzo dobrych gorących i zimnych dań, wykwintnych napojów i wyśmienitego ciasta. A wszystko to w ciekawej, stricte dożynkowej oprawie, godnej pochwały i naśladowania.

 

Składamy wielkie podziękowania dla Sołtysa wsi Roztoki – Pana Zbigniewa Borodzicza, Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, członków OSP i wszystkich mieszkańców, za włożoną pracę, trud, pomysły i darowany własny czas w przygotowanie tak pięknej imprezy, jaką są GMINNE DOŻYNKI.

Dziękujemy również wszystkim służbom mundurowym: policji, strażakom, za stworzenie bezpiecznych warunków na drodze i nie tylko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 676
W tym miesiącu: 59289
Od początku: 24313912
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne