Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

IX Międzyleskie Kolędowanie

IX Międzyleskie Kolędowanie

 

18 stycznia br.  Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu, gościł na IX Międzyleskich  Kolędowaniach zespoły śpiewacze z Gminy Międzylesie, wraz z sołtysami i  grupą ludzi działających na rzecz środowisk wiejskich, by wespół kolędować, kultywować tradycję rozpoczętą przed ośmioma laty. Frekwencja z roku na rok staje się coraz większa, co świadczy pozytywnie o naszej wspólnocie samorządowej. Doliczono się ok. 190 osób. Należy więc chyba pomyśleć o innej lokalizacji imprezy w roku przyszłym, bo MGOK Międzylesie ma ograniczone możliwości. W tym roku w kolędowaniu uczestniczyło 11 zespołów śpiewaczych, a właściwie 12, bo tym ostatnim okazał się zespół „złożony” z sołtysów, który, „wywołany do tablicy” wyśpiewał profesjonalnie kilka kolęd.

A jakie to zespoły ? Zespół z Boboszowa, z Domaszkowa, „Długopolanie” z Długopola Górnego, „Oset” z Goworowa, „Gaj” z Gajnika, zespół z Kamieńczyka, „Trzy świerki” z Lesicy, „Międzylesianie” z Międzylesia, orkiestra OSP Międzylesie, zespół z Roztok,  oraz rozśpiewana „Róża” z Różanki, która w tym roku przewodziła i prowadziła bardzo profesjonalnie nasze kolędowanie. Opracowanego przez zespół scenariusza, przestrzegał kierujący „od zawsze” Rózą Piotr Kensicki, który jak każdy prowadzący wcześniejsze edycje kolędowania wprowadził w ten szczególny koncert nowe elementy, co doskonale świadczy o jego kreatywności i pomysłowości… 

 Wieczór kolęd rozpoczął tradycyjnie burmistrz Tomasz Korczak zapaleniem świecy wigilijnej, czemu towarzyszyła wspólna modlitwa i kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie”, zaintonowana przez Panią D. Pyrzyńską z zespołu „Róża”. Jak zwykle, od lat, obecny był. również ks. dziekan – Jan Tracz.  Nowością tego szczególnego koncertu, była wprowadzająca słuchaczy w podniosłą atmosferę, prezentacja multimedialna na temat tradycji bożonarodzeniowych w religii chrześcijańskiej w różnych regionach Polski, autorstwa Piotra Kensickiego. Ciekawym pomysłem, jest inicjatywa zbudowania międzyleskiej tradycji związanej z kolędowaniem: potrawy na wigilijnym stole, symbolika świąt, repertuar kolęd, oraz życzenia dla nieznajomych i najbliższych. Pomysły przedstawione przez sołtysów postaramy się opublikować. Cieszy bardzo, że do zespołów garnie się młode pokolenie. Przykładem niech będą  zespoły: z Domaszkowa i ich dziewczęta stojące na przodzie, oraz zespół z Roztok „wzmocniony” o dobre głosy bardzo młodego „ narybku” jak i młodzieży. Kolędowanie, to również czas na ogłoszenie przez burmistrza wyników rozstrzygniętego konkursu na „Najładniejszą choinkę 2013”.

Przypominamy, że w bieżącym roku 21 sołectw przystroiło choinki. Każde drzewko było inne i niepowtarzalne, jednak z ciężkim sercem wśród zgłoszonych należało dokonać wyboru, trudnego wyboru tych naj… naj…chociaż  wszystkie były piękne…

A oto wyniki: I miejsce – wieś Roztoki

                       II miejsce wieś Różanka

                       III miejsce wieś Gniewoszów

Każde sołectwo uczestniczące w konkursie, zostało nagrodzone finansowo.  A już całkiem na zakończenie, na bis,  9. letni Roman Nicałek z Roztok, przy akompaniamencie akordeonu, wyśpiewał wspólnie z kolędującymi, kolędę „Jakaś światłość nad Betlejem.” Wszystkim uczestnikom kolędowania, organizatorom : pracownikom MGOK w Międzylesiu, zespołowi „Róża”, pracownikom UMIG Międzylesie – za obecność, trud i zaangażowanie DZIĘKUJEMY.

Link do galerji zdjęć MGOK w Midzylesiu: http://www.mgok.eu/?id=151&s=zdjeciaP

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 5929
W tym miesiącu: 173053
Od początku: 22796723
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne