Dane geograficzne
położenie - ludność - przyroda - zabytki - surowce naturalne
Gmina graniczna (z Republiką Czeską), miejsko-wiejska (miasto Międzylesie i 21 wsi) o pow. 189 km2 położona w południowej części powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim w regionie funkcjonalnym II – przemysłowo-rekreacyjno-turystyczny. Obszary wiejskie zajmują powierzchnię 174 km2 w 22 obrębach.
Obszar gminy położony jest na wysokości od 440 do 1326,1 m n.p.m. w obrębie dwóch makroregionów: Sudetów Wschodnich oraz Sudetów Środkowych, pomiędzy masywem Gór Bystrzyckich (Czerniec 891 m n.p.m.) od zachodu i masywem Śnieżnika od wschodu (Mały Śnieżnik 1326,1 m n.p.m.).
Według stanu na dzień 31 grudnia 2006 roku na terenie gminy na stałe zameldowanych było 7.814 osób z czego w mieście 2.865. Średnia gęstość zaludnienia w Gminie wynosi 41,34 osoby/km2.
|
Na terenie gminy na powierzchni 5294 ha znajduje się otulina Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Bogactwem gminy są lasy, które stanowią 31,2% ogólnej powierzchni gminy. Przeważają górskie bory mieszane, górskie lasy mieszane i nizinne lasy mieszane z przewagą świerka oraz buka. Praktycznie 93% całej powierzchni lasów znajduje się w strefach ochronnych (wodochronnych – 65%, glebochronnych – 30% i uzdrowiskowo-klimatycznych – 5%). Duże obszary leśne zajmują głównie wschodnią i zachodnią część gminy w okolicach Gniewoszowa, Różanki, Międzylesia, Jaworka, Nowej Wsi, Goworowa, Jodłowa, Potoczka i Kamieńczyka.
Pomniki przyrody ożywionej – 8 i 3 przyrody nieożywionej. 27 gatunków roślin chronionych z tego 19 to gatunki objęte ochroną ścisłą, 14 gatunków ssaków chronionych,114 gatunków ptaków chronionych z tego 108 gniazdujących na terenie gminy, 9 gatunków płazów i gadów chronionych, 4 gatunki ryb i minogów chronionych.
Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki architektury wpisane do rejestru lub ewidencji zabytków. Wśród nich są kościoły (13), cmentarze (1), budynki mieszkalne (14), zespoły pałacowe i zamki (3), dwory (6), kaplice cmentarne (2), młyn (1), plebanie (1), ogrody (1), mosty (1), sukiennice (1), drewniane domki tkaczy (2).
Na obszarze gminy występują zasoby surowców naturalnych: kamienie budowlane i drogowe, wapienie, dolomity, margle, piaski, żwiry, pospółki, gliny oraz marmur. Obecnie wydobywany jest tylko piaskowiec w Długopolu Górnym.
Obszar gminy podzielony jest na dwie zlewnie rzek tj. Nysy Kłodzkiej i Łaby. Sieć rzeczna (rzeki: Nysa Kłodzka z 15 dopływami i Dzika Orlica z dwoma dopływami) charakteryzuje się dużymi spadkami i szybkimi przepływami. Punktem szczególnym, (jedynym w Europie Środkowej) ze względu na fakt, że zbiegają się tu granice zlewisk trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Północnego jest Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.). Gmina leży w strefie klimatów górskich i podgórskich o cechach chłodnego i wilgotnego.
Użytki rolne zajmują 62,9% całej powierzchni gminy z przewagą gleb brunatnych kwaśnych wietrzeniowych wytworzonych ze skał przeobrażonych i osadowych oraz gleb brunatnych deluwialnych, bielicowych deluwialnych, mad i torfów wysokich. Grunty orne to 54,5% użytków rolnych (RIVa – R-VI). W gminie jest 1170 gospodarstw płacących podatek rolny, a średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 8,64 ha.