E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

LOGO Kasia.png

31 marca 2023 r. w Samorządowej Szkole w Międzylesiu odbyły się XVII Gminne Zderzenia Tradycji Świątecznych „Osobliwości Wielkanocne.” W uroczystości udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP Michał Dworczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka, Sekretarz Euroregionu, Dyrektor Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis Bernadeta Tambor, Starosta Kralik Václav Kubín, ks. Proboszcz Maciej Martynek, Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie Tomasz Korczak oraz dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu Ryszard Bodnar.

W imprezie udział wzięły następujące podmioty:

  • sołectwa: Boboszów, Dolnik, Goworów, Jodłów, Lesica, Nowa Wieś, Potoczek, Roztoki, Gniewoszów;
  • placówki oświatowe, wychowawcze, domy kultury: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu orez jego filia w Domaszkowie, Samorządowy Żłobek w Międzylesiu, Samorządowe Przedszkole w Międzylesiu, Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza nr 1 i  Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza nr 2 z Domaszkowa, Zespół Szkolno – Przedszkolny im Przyjaciół Dzieci w Domaszkowie, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu, Materska Škola Postředni Lipka, Speciálni Základni Škola Králiky oraz  Základni Škola Králiky, Materska Škola Červeni Potok;
  • Parafia pw. Bożego Ciała w Międzylesiu;
  • indywidualni wystawcy: Justyna Kozłowska – własne wyroby mięsne, Agnieszka Iskrzycka – kiermasz z piernikami, grupa przedszkolna p. Julii Wróbel, Iryna Cyron (uczennica ZSP w Domaszkowie) i jej szydełkowe zabawki.

W tym roku impreza odbyła się m.in. w ramach środków mikroprojektu pn.: Międzylesie - Kraliky kulturalny rajd po pograniczu. Podczas uroczystości pojawiły się liczne kramy z wytworami rękodzielniczymi i kulinarnymi i produktami wielkanocnymi. W czasie świątecznych przygotowań wielokrotnie zastanawiamy się, co smacznego podać na śniadanie wielkanocne? Na stole nie powinno zabraknąć tradycyjnych potraw wielkanocnych, zarówno tych mięsnych i z dodatkiem jajek, jak i słodkich wypieków. Domowy żurek na zakwasie, pieczona biała kiełbaska, ale i drożdżowa baba oraz kajmakowy mazurek. To wszystko i jeszcze więcej można było podziwiać podczas Osobliwości Wielkanocnych. Stoły pięknie udekorowane z pomysłowymi aranżacjami, wiosennymi kolorami uginały się pod ciężarem przepysznych potraw. Podczas wystawy poza tradycyjnymi stołami świątecznymi były też: kiermasz książki, kiermasz roślin doniczkowych. Nie zabrakło zainteresowania zarówno ze strony wystawców jak i uczestników imprezy.

Spotkanie było idealną okazją, aby wręczyć na ręce Pani sołtys Violetty Przybylskiej Certyfikat przedłużający przynależność miejscowości Goworów do „Sieci Najciekawszych Wsi.” Certyfikat potwierdza, że Goworów posiada odpowiednie walory, przede wszystkim zasób przestrzennej atrakcyjności, wyrażający się pozytywnym wizerunkiem miejscowości. Było to wielkim zaskoczeniem dla Pani Sołtys, która na scenie powiedziała, że osiągnięcie takich wyników nie miałoby miejsca, gdyby nie społeczność lokalna wsi.

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody w konkursie na kartkę i pracę wielkanocną dla uczniów zarówno z Polki jak i Czech. W tym dniu odbyły się także konkursy na palmę i osobliwość wielkanocną oraz tradycyjny stół wielkanocny. Komisja konkursowa nie miała łatwego wyboru. Na scenie można było podziwiać dzieci w przedstawieniami: Misterium Wielkanocne przygotowane przez klasę Va pod kierunkiem Karoliny Lewandowskiej-Czech i p. Mariusza Włodarczyka z SSP w Międzylesiu, pokaz słowno - muzyczny p.t. „Tajemnice krzyża”, przygotowany przez p. Bożenę Gałuszę z ZSP w Domaszkowie, przedszkolaki z miejscowości Červeni Potok, grupę teatralną „A-PSIK” z etiudą do muzyki M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach”, klasę I a i b w piosence „Maszeruje wiosna”, recytowane „Gaiczek zielony” i „Wieziemy kogucika”, klasę II a i b w piosence  „Maszeruje wiosna”, klasę IIIa i b w piosence  „Maszeruje wiosna”, duet: Alexia Iliakopoulu i Amelia Grotyńska z III a w piosence „Pięknie żyć” oraz grupę taneczną „Urwisy

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie w twórcze kultywowanie tradycji wielkanocnych. Było kolorowo i smacznie. Wszyscy włożyli ogrom pracy, żeby w tak przecudowny sposób zaprezentować wszystko, co zostało przygotowane

Wyniki konkursów:

Konkurs na Tradycyjny stół wielkanocny;

I kategoria: stół wielkanocny (zgłoszonych 14 stołów)

I miejsce - Samorządowe Przedszkole w Międzylesiu

II miejsce – Sołectwo Goworów

III miejsce - Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu

II kategoria: żur wielkanocny (zgłoszonych 12 żurków)

I miejsce - Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu

II miejsce - Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu 

III miejsce - Sołectwo Lesica

 

Konkurs na Palmę wielkanocną (zgłoszonych 9 palm)

w kategorii: Sołectwa

I miejsce: Sołectwo Goworów

II miejsce: Sołectwo Roztoki

III miejsce: Sołectwo Gniewoszów

w kategorii: Placówka oświatowo – wychowawcza

I miejsce: Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu

II miejsce: Samorządowe Przedszkole w Międzylesiu

III miejsce: Materska Škola Postředni Lipka

wyróżnienie: Speciálni Základni Škola Králiky

 

Konkurs na Osobliwość wielkanocną (zgłoszonych 16 osobliwości)

w kategorii: Sołectwa

I miejsce: Sołectwo Boboszów

II miejsce: Sołectwo Goworów

III miejsce: Sołectwo Nowa Wieś

wyróżnienie: Sołectwo Jodłów

w kategorii: Placówka oświatowo – wychowawcza

I miejsce: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu filia w Domaszkowie

II miejsce: Samorządowy Żłobek w Międzylesiu

III miejsce ex aequo: Placówka opiekuńczo – Wychowawcza nr 2 w Domaszkowie i Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu.

w kategorii: Indywidualny wykonawca

I miejsce: Agnieszka Iskrzycka, Pisary

II miejsce: Grażyna Cedziło, Potoczek

III miejsce: Agnieszka Ciupke, Potoczek

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 709
W tym miesiącu: 31537
Od początku: 24380429
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne