E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

DOŻYNKI GMINNE 2022 GOWORÓW - MICHAŁOWICE

Tegoroczne święto plonów w gminie Międzylesie odbyło się 28 sierpnia 2022 r. Aura jak na złość nie była sprzyjająca, mimo to opady deszczu nie były w stanie zniechęcić do uczestniczenia w tym wydarzeniu. Gospodarzem Dożynek było sołectwo Goworów, przy dużej współpracy z sołectwem Michałowice przygotowali wspaniałą imprezę. Tradycją jest już msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp Adama Bałabucha, od której rozpoczęto uroczystość. Po mszy świętej przy akompaniamencie orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzylesiu korowód dożynkowy przeszedł na „Przystanek dla turystów”, gdzie odbywała się uroczystość dożynkowa. Sołtys wsi Goworów Violetta Przybylska i sołtys wsi Michałowic Jan Pietras przywitali przybyłych gości, a starostowie dożynek Maria Janowska i Jerzy Łysiak przekazali dary dożynkowe wraz z chlebem burmistrzowi Międzylesia Tomaszowi Korczakowi.

Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich został podzielony przez burmistrza oraz  sołtysów, a wszyscy zgromadzeni na dorocznym święcie zostali obdarowani kawałkiem chleba.

Nie zabrakło symbolicznego ośpiewania wieńców przez Międzylesianki i Oset z Goworowa, a także tańców dziewczyn z Akademii Ruchu Goworów, które dzięki swojej pasji oraz zawzięciu wyciągnęły spod namiotów nie jedną osobę. Za oprawę muzyczną zarówno podczas mszy, jak i na scenie odpowiedzialny był Pan Ryszard Pasternak, który rewelacyjne przygotował młodzież do występu na scenie. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowały gitarzystki: Kaja i Lena Czubala oraz Ala Pająk i Gosia Jaworska.

Na scenie nie zabrało wystąpień osób zaproszonych. Następnie sołtys wsi Goworów pani Violetta Przybylska przekazała sierp burmistrzowi, który wręczył go organizatorom przyszłorocznych dożynek, sołectwu Roztoki.

Dożynki to także idealna okazja, aby wspólnie spędzić czas i skosztować potraw przygotowanych przez Gospodarzy. Przygotowano ponad 50 blach z ciastem, pierogi, żurek, potrawy z grilla, chleb ze smalcem i ogórkiem, a także burgery i tortille. Podczas dożynek można było zakupić losy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a na zakończenie zostały losowane główne nagrody.

Nie zabrakło też lokalnych wystawców oraz rękodzielników. Można było zakupić m.in. miody, pierniki, obrazy, a także artykuły wykonane z drewna przez sołtysa wsi Lesica.

Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs „Jaki mój dom, taka moja gmina”. We wszystkich kategoriach zostały wręczone nagrody.

W kategorii „Urokliwe zakątki gminy Międzylesie”, wśród przedszkolaków, pierwsze miejsce zajęły Agata Sewastjaniuk i Natasza Majewska, miejsce drugie zajął Emil Kachel, a miejsce trzecie Aleksandra Idzi, cała czwórka dzieci uczęszczała do Samorządowego Przedszkola w Międzylesiu, a prace wykonywane były pod okiem Pani Doroty Wawrzyniak. Spośród uczniów klas 1-3 miejsce pierwsze zdobyła Wiktoria Holc, miejsce drugie Alexia Iliakopoulou, a miejsce trzecie Gabriela Koczergo, wyróżnienie otrzymała Alicja Koprowska. W kat. wiekowej uczniów klas 4 - 8 miejsce pierwsze zajęły Hanna Nogaj i Jagoda Daum, miejsce drugie Oliwier Łuków i Mateusz Wróbel, a miejsce trzecie Dagmara Makarska.

W kategorii „Najpiękniejsza posesja” miejsce pierwsze zajęli Anna i Czesław Majcher, miejsce drugie przypadło Elżbiecie Płaskonce, miejsce trzecie zajęli Dorota i Andrzej Kołt, a wyróżnienia otrzymali Ewa Mańkowska oraz Janina i Zdzisław Ratuszniak.

W kategorii „Najpiękniejsze gospodarstwo rolne” miejsce pierwsze bezapelacyjnie zdobyli Iwona i Sławomir Kuś, drugie Beata i Wiesław Urbaniak, a trzecie Aleksander Jaroszyński oraz Mariola i Stanisław Bojda.

W kategorii „Najładniejsza dekoracja promująca dożynki w gminie Międzylesie” miejsce pierwsze zajęło sołectwo Goworów, miejsce drugie sołectwo Nagodzice, miejsce trzecie sołectwo Boboszów, pozostałe zgłoszone sołectwa tj. Międzylesie, Domaszków i Nowa Wieś otrzymały czwarte miejsce.

W kategorii „Certyfikowana Miejscowość Aktywna” zwyciężyło sołectwo Domaszków.

Do konkursu na wieniec i kosz dożynkowy w tym roku zgłoszono dziewięć wieńców i siedemnaście koszy. Najpiękniejszy wieniec stworzyło sołectwo Potoczek, miejsce drugie przypadło sołectwu Długopole Górne, a trzecie miejsce zajęło sołectwo Goworów. Natomiast za najpiękniejszy kosz dożynkowy nagroda powędrowała do R.O.D. „Tęcza”, miejsce drugie należy do sołectwa Międzylesie, a miejsce trzecie do sołectwa Jodłów. Sołectwo Potoczek wraz ze swoim wieńcem zostało zgłoszone do powiatowego konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2022 Powiatu Kłodzkiego”

Serdecznie podziękowania i gratulacje dla wszystkich mieszkańców sołectwa Goworów oraz Michałowice, którzy bezinteresownie zaangażowali się w przygotowanie dożynek gminnych. Ogromne podziękowania od Pani sołtys z Goworowa dla sponsorów i zaangażowanych m.in. sponsorów Anna i Bartłomiej Balcer, Artur Farbotko, Małgorzata i Dariusz Janowscy, Piekarnia Wojciech Urbaniak, Elżbieta Zwolennik, Hurtownia Budowlana CORSO, Marta i Piotr Kucharczyk, Iwona i Marek Wydra, Uzdrowisko Kłodzkie, LaBefana Natalia Czubala, Janusz Bańkowski, Monika i Mirosław Chmielewscy, Państwo Mozolewscy, Państwo Pietras oraz Pani Olga Ziętara.

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 452
W tym miesiącu: 38056
Od początku: 24386948
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne