E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

Subregionalny Program Modernizacji Budynków

Szanowni Państwo,

zwracamy się z prośbą o informację na temat Państwa zamiarów dotyczących zmniejszenia zużycia energii i wykorzystania źródeł odnawialnych w BUDYNKACH MIESZKALNYCH JEDNORODZINNYCH, WIELORODZINNYCH, MIESZKALNO-USŁUGOWYCH zlokalizowanych na terenie gminy Międzylesie, w których Państwo mieszkacie lub jesteście właścicielami.
Rosnące ceny energii oraz koszty ogrzewania naszych mieszkań i domów stają się coraz większym ciężarem dla naszych domowych budżetów. Co więcej, w perspektywie kilku lat będziemy musieli zapewne zacząć całkowicie odchodzić od węgla, który zresztą i tak nie jest już tani. Nie lepiej sytuacja wygląda z drewnem czy gazem, gdzie obserwujemy nienotowane wcześniej podwyżki. To najwyższy czas, by zacząć szukać praktycznych sposobów wyjścia z tego zagrożenia. Musimy poprawiać swoje budynki tak, by zużywały, jak najmniej opału oraz przechodzić na takie formy ogrzewania i zasilania w prąd, które zmniejszą zapotrzebowanie na energię, a przy tym uniezależnią nas od zewnętrznych dostawców.
Te działania będą skutkować niższymi rachunkami, ale same w sobie wiążą się z wydatkami. Często niemałymi. Dlatego powinniśmy się coraz baczniej rozglądać za wsparciem. Za pieniędzmi, w tym za dotacjami, na docieplanie i doszczelnianie naszych domów czy na przestawienie się na bardziej wydajne i tańsze w eksploatacji instalacje grzewcze i elektryczne.
Aby dostęp do takich środków był dla Państwa łatwiejszy, grupa kilkudziesięciu gmin z terenu byłego województwa wałbrzyskiego, we współpracy z Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy postanowiła uruchomić wielki program pod nazwą Sub-Regionalny Program Modernizacji Budynków. Finansowanie Programu ma zapewnić między innymi Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Fundusz ten, z kwotą blisko 2,5 mld zł, ma być dostępny już w 2022 roku dla wybranych gmin i powiatów na Dolnym Śląsku. Może być nim objęta także Gmina Miedzylesie, a co za tym idzie wsparcie może trafić również do Państwa.
Aby tak się stało, sami mieszkańcy takich wybranych gmin muszą określić swoje potrzeby, związane z sytuacją swoich budynków i mieszkań oraz wskazać, jaki rodzaj modernizacji energetycznej swoich domów planują.

W tym właśnie celu stworzyliśmy ankietę, w której Państwo będziecie mogli wskazać swoje potrzeby i plany. Państwa głos i innych mieszkańców, będzie ważnym, być może jednym z najważniejszych argumentów, przemawiających za przyznaniem środków na poprawę budynków i mieszkań w Państwa gminie. Ankietę możecie Państwo wypełnić, w zależności od sytuacji, albo jako właściciel domu jednorodzinnego albo jako właściciel mieszkania (dla swojego lokalu) w budynku wielorodzinnym lub też jako zarządca nieruchomości (dla całego budynku lub odrębnie dla kilku budynków pozostających w zarządzie).

Zapraszam więc do poświecenia kilku minut i do wypełnienia ankiety

Krzysztof Brzozowski
Prezes Centrum Technologii Energetycznych (Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy)  https://cte.fea.pl

Druki ankiet i deklaracji dostępne są:

  • na stronie internetowej Urzędu www.miedzylesie.pl oraz na portalu https://dobrebudynki.pl/
  • w pokoju nr 17 i 22 tutejszego Urzędu.

Wypełnioną ankietę należy dostarczyć w terminie do 15 lutego 2022 r. na jeden ze wskazanych sposobów:

  • osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy Międzylesie Plac Wolności 1, sekretariat pokój nr 7,
  • e-mailem na adres: urzad@miedzylesie.pl poprzez uzupełnienie wersji elektronicznej bądź przesłanie skanu lub zdjęcia wersji papierowej formularza,
  • pocztą na adres: Plac Wolności 1, 57-530 Międzylesie

             W razie jakichkolwiek pytań lub dodatkowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 74 8 126 327 wew. 14 i 20.
 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 521
W tym miesiącu: 52694
Od początku: 24307317
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne