E mapa
Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:
Ikona telefonu Aplikacja mobilna Filmy video Kalendarz wydarzeń

W dniu 04 marca br. w Międzylesiu przebywał z wizytą Pan Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, który wraz z Burmistrzem Tomaszem Korczakiem oraz przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Międzylesie oraz Miejsko Gminnego Domu Kultury w Międzylesiu uroczyście otworzyli wyremontowane Domy Tkaczy w Międzylesiu. Dzięki wspólnej współpracy w latach 2019-2020 udało się pozyskać środki finansowe z następujących programów:

  1. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,działanie Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich - Ochrona Zabytków i budownictwa tradycyjnego – w ramach którego wykonano remont Domów Tkaczy, w tym: odbudowa i rekonstrukcję zużytego i nieszczelnego dachu gontowego, odtworzenie zewnętrznych i wewnętrznych wypraw ściennych, odbudowę stolarkiokiennej i drzwiowej, wymianę instalacji sanitarnej, grzewczeji elektrycznej oraz restaurację wielu cennych elementów, w tym posadzek i podłóg, okiennic, konstrukcji drewnianych. Wykonano równieżodwodnienie wokół budynków. Wartość projektu: 620 127,95 zł. w tym dofinansowanie – 359 396,00 zł.
  2. W ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” zrealizowano zadanie „Zakup wyposażenia Domów Tkaczy w Międzylesiu’’ w ramach, którego zakupiono wyposażenie do Izby Tkackiej: gabloty stojące z oświetleniem LED, ścianki ekspozycyjne, ramkiplakatowe oraz antyramy i manekiny; do sal konferencyjnych: krzesła, stoły konferencyjne, stolik na laptopa, laptop, rzutnik, ekran do rzutnika, tablica interaktywna, głośniki; do punktu turystycznego: biurko, krzesło do biurka, stolik, krzesła, laptop, urządzenie wielofunkcyjne, szafę zamykaną na klucz, szafę z szufladami na ulotki, gablotą przeszkloną na gadżety promocyjne oraz stojaki na ulotki. Wartość projektu 47.124,99 zł w tym dofinansowanie – 23.562,00 zł.
  3. W ramach Mikroprojektu „Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim” współfinansowanego   ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020 „Przekraczamy granice”, zakupiono dalsze wyposażenie do Izby Tkackiej min. gabloty, tablice ścienne, krzesła, gadżety promocyjne, okolicznościową pieczątkę oraz wszystkie materiały i produkty na przyszłe warsztaty tkackie. Wartość projektu:16.194,08 euro w tym dofinansowanie 13.764,97 euro.

 

Dzięki w/w działaniom udało się uchronić zabytki przed całkowitym zniszczeniem oraz utworzyć miejsce, w którym będzie pielęgnowana pamięć o regionalnym dziedzictwie kulturowym.

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: +48748126327 faks: +48748126126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 999
W tym miesiącu: 34422
Od początku: 24166500
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne