Logo UE EBO365 logo
Wybierz język:

OSTRZEŻENIE OD GODZ. 22.00 DNIA 18.08.2017 DO GODZ. 08.00 DNIA 19.08.2017,  PROGNOZUJE SIĘ WYSTĄPIENIE BURZ Z OPADAMI DESZCZU, LOKALNIE GRADU, OPADY DESZCZU OD 20 MM DO 35 MM, LOKALNIE DO 50 MM, PORYWY WIATRU DOCHODZĄCE DO 90 KM/H. PRAWDOPODOBIEŃSTWO WYSTĄPIENIA ZJAWISKA: 90%


 

 
Filmy video Kalendarz wydarzeń

Remont rzeźby Trójcy Świętej z Goworowa

Na początu kwietnia br. ruszył kolejny etap remontu figury Trócy Świętej w Goworowie, polegający na jego demontażu. Troszeczkę było nerów, czy demontaż nie zakończy się jakimś trudnościami. Jednak wszystko poszło dobrze, ekipa złożona z konserwatorów i Pana Darka ze Szklarni, zakończyło ten etap prac sukcesem. Trója Swięta po raz pierwszy blisko od 200 lat  opuściła swoje stanowisko - wyjechała z Goworowa aż pod Radom do pracowni konserwatorskiej Pani Marii Gąsior. Prace konserwatorskie trwały pięć miesięcy, na które składało się: oczyszczenie z zabrudzeń, odkucia wtórnych zaprac cementowych, zdezynfekowania powierzchni rzeźby, podklejania rozwarstwionego kamienia, wykapania górnej cześci w preparacie krzemoorganicznym. Po czterech tygodniach rozopczęto prace mające na celu przywrócenie świetnosci rzeźbbie za pomocą uzupełnienia ubytków zaprawami nabazie spoiw mineralnych i wypełniacza kwarcowego podbarwionemi pidmentami.  

Dolnego bloku rzeźby nie udało się uratować (był za bardzo zniszczony), kopię z piaskowca z kamieniołomu Brenna opracował i wykonał rzeźbiarz Krzysztof Lewczuk.

Pod koniec sierpnia br. została postawiona na nowym fundamencie odrestaurowana rzeźba Trócy Świętej.

Podziękowania dla Wszystkich, którzy byłi zaangażowani w całe przedsięwzięcie. Radosnym zakończeniem powyższych prac będzie piknik, który planujemy zorganizować w maju przyszłrgo roku. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Międzylesiu ul.Pl. Wolności 1 tel.: 74 8126-327 faks: 74 8126-126 urzad@miedzylesie.pl
Odwiedziny: Dzisiaj: 2239
W tym miesiącu: 167589
Od początku: 6030251
Miasta partnerskie
Kraliky
Lichkov
Dolsk
Lohne